Jak se člověk stane mnichem?
Když se řekne buddhismus, co Vás zajímá nejvíc? Nás toho zajímalo vždycky hodně a nyní jsme měli příležitost se na spoustu z našich otázek zeptat praktikujícího buddhistického mnicha. Ashin Sarana je mnichem nejstarší buddhistické nauky Theravāda. Z České republiky odešel, aby se učil meditaci a stal se tím, kým je dnes. Jak se člověk z Plzně stane mnichem v Myanmaru? Jaká je jeho všední praxe? Co mnich nejstarší buddhistické školy může a nesmí? Co je to osvícení? A jak mnich nahlíží na utrpení? To a mnohem více se dozvíte ve dnešním rozhovoru.
Minutáž dílu
“Všechno co je na světě, všechno co se děje, tak to vzniká a závisí na naší mysli. Všechno co my říkáme, všechno co my děláme, pro co se rozhodneme a co si pamatujeme závisí na naší mysli. Ten kdo přemýšlí s dobrými myšlenkami, s myšlenkami lásky štědrosti a moudrosti, tak i bude dělat dobré činy, no a to je pro něj dobré i v tomhle životě a teda podle Buddhova učení i v životě budoucím.”
Ashin Sarana
Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!
Buddhistické školy
Buddhismus vychází z tradice učení Buddhova života alias Siddharthry Gautamy (5-6. st. př. n. l.), ale jestli si myslíte, že je to s ním jednoduché, tak jste úplně vedle. V průběhu času z Buddhova učení vznikly různé školy, které disponují trochu jiným přístupem. U nás je nejznámější mahayanový buddhismus, který patří k nejzastoupenější škole po celém světě. Druhou nejznámější školou jeTheravāda nebo-li “nauka starších”. Ashin Sarana je mnichem druhé ze zmíněných nauk. Jak se liší Mahayana a Theravada? A o co usilují ve své praxi mniši buddhistické nauky Theravada? To a mnohem víc se dozvíte ve dnenším podcastu.
“Nebylo by lepší vylepšit svoje myšlení takovým způsobem, aby ty moje myšlenky vedly k nechamtivosti, což je štědrost, k nenenávisti, což je láska, k nezaslepenosti, což je moudrost a to si myslím, že je skvělej nápad se kterým přišel Buddha.
Ashin Sarana
Co kdybychom se věnovali téhle všímavosti, že si všímáme, co se děje v té mysli a pokusili se nad tím převzít kontrolu. Co se mi to děje v té mysli? To, co se teď děje nad čím přemýšlím, pomůže to mně, nebo ostatním? Nebo to ublíží mně, nebo ostatním?”
- Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram nebo Facebook
- Podpořte nás jednorázově nebo na startovači
- Zadej kód “BWA” pro 10% slevu na UpLife.cz
“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”