Vyhledat

Hraje člověk hru s nulovým nebo nenulovým součtem?


Každý den máme možnost hrát jednu z nich. Ty s nulovým součtem znamenají, že když se proti sobě postaví dva hráči, tak zatímco jeden hráč získá a vyhrává, druhý ztrácí a prohrává. Spolupráce zde nedává smysl. Ale hry s nenulovým součtem znamenají, že všichni kdo se dané hry účastní, jsou na stejné lodi. Buď se celá loď potopí, nebo všichni uspějí.

Ve dnešním dílu podcastu rozebíráme tuto teorii her a zejména myšlenky Roberta Wrighta z knihy “Víc než nic: Logika lidského osudu”. Co je to Sobecký altruismus? Jak vzájemně prospěšný je vztah predátora a kořisti? Co je to neuvědomovaná filosofie? A na kolik kousků můžete rozsekat ploštěnku? To vše ve dnešním dílu podcastu. Přejeme příjemný poslech. 

Časové rozvržení podcastu

01:00Na kolik kousků se může rozsekat ploštěnka? 03:00Mutace a jejich role v evoluci 04:00Gen empatie a rasismus proti neandrtálcům 07:00Velký skok v inteligenci 10:00Antilopa a Lev 13:00Evoluce toho nejpřítulnějšího? 15:00Hry s nenulovým součtem : Kung-Sanové a Šošoni 24:00Sobecký altruismus 28:00Konflikty
35:00Sjednocující prvky 38:00Duch doby a neuvědomovaná filosofie 41:00Skryté záměry a intriky 45:00Síla “vědomého” záměru 52:00Vyhoření 58:00Efekty druhých a třetích řádů 62:00Mentální modely: Sochání do své mysli 65:30Cykly života

Existují hry s nulovým a nenulovým součtem. Ty s nulovým součtem znamenají, že jeden vyhraje zatímto ten druhý prohrává a strádá.  Ale hry s nenulovým součtem znamenají to, že všichni kdo hrají danou hru, jsou na stejné lodi. Buď se všichni potopí, nebo všichni uspějou.

Čím větší člun (čti hráčů ve hře s nenulovým součtem), tím efektivnější a rychlejší vývoj a pokrok společnosti. Pojďme si tady všichni pomáhat, abychom i spolu vyhráli.

Jaké největší hře s nenulovým součtem čelíme? Globální oteplování a ekologická krize. Celoplanetární hra, tak ji pojďme hrát, pomáhat si a pomáhat planetě, ať se spolu nepotopíme.

Robert Wright ve své knize Víc než nic – Logika lidského osudu osvětluje naše chování: 

“Když se lidé setkávají tak, že je to pro ně vzájemně výhodné, nemusí si nutně uvědomovat, co přesně dělají. Evoluční psychologové přinesli pádné – a podle mého názoru zcela přesvědčivé důkazy o tom, že takováto nevědomá “vypočítavost” je součástí lidské přirozenosti, součástí zakořeněnou v genech. Přirozený výběr nás, cestou evoluce “vzájemného altruismu”, vybavil nejrůznějšími nutkáními, která – jakkoli mohou působit hřejivě a laskavě – slouží chladnému a praktickému účelu, jímž je dosažení pro nás výhodné odměny.

V altruismu se tedy v první řadě skrývá sobeckost. Ukazují to i zobrazovací studie mozku, kde se ukazuje, že proces v mozku individualistického a pro-sociálního člověka je stejný, až na jednu změnu; když pro-sociální člověk něco dělá/dává ostatním, pozorujeme aktivitu ve stejné oblasti, která je asociována s odměnou pro něj. Kdežto individualističtí jedincům, se tato oblast neaktivovala. 

Mozek tedy reaguje stejně, ale rozdíl mezi alutristickým a sobeckým člověkem je ten, že altruistický je podmíněn tím, že mu mozek reaguje odměnou pro něj i když pomáhá druhým. Vědci to nazvali jako “social value conversion”. Altruismus totiž vyměňujeme za sociální status a to funguje hluboko v našem podvědomí. S člověkem, který je altruistický se budete kamarádit radši, budete s ním radši partneři atp. Je to hra s nenulovým součtem, je to výhodné pro něj, i pro nás. Pojďme být co nejaltruističtější (podprahová sobeckost vůbec nevadí!) ať si co nejvíce pomáháme a máme se jako celek lépe. 

Zdroje:


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

EvoluceEpizoda 116
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat