Vyhledat

117 – Války Neuronů: Jak se mění mozek? Neuroplasticita a Experimenty

Válka neuronů

Vidění světa každého člověka je jeho originálem jako otisk prstu. Proč je tomu tak? Jak se mozek učí a nezapomíná? Odpovědi nám ve dnešním dílu podcastu poskytne Neuroplasticita nebo-li schopnost mozku měnit se. Prozradí nám proč se děti učí lépe, jak v mozku soupeří neurony o pozornost, jak se smyslové vnímání může měnit během života, 5 fascinujících experimentů a mnohem víc. Můžeš zapomenout jezdit na kole? Naučit se šílenou dovednost? Jak telefon ovlivňuje naši citlivost? Jaké rozhodovací principy v životě používáme? O tom všem si poslechněte dnešní díl s Neuroplasticitou jako hlavním hostem! Přejeme příjemný poslech.

Časové rozvržení podcastu

03:00Chtěli byste se probudit do budoucnosti? 08:00Xprize: cena o nejinovativnější nápad 10:00Rozhodovací principy pro dobrej život 13:20Přestává se mozek s věkem měnit? 20:00Co je to Neuroplasticita? 22:00Savanti, aneb děti se super-schopnostmi? 26:30Vývoj mozku a smyslového vnímání 33:00Války neuronů? 36:001. Experiment: Koťátka a jejich měnící se mozek
40:202. Experiment: Lidé, kteří oslepli a jejich supersluch 42:00Člověk jako Netopýr: Vyvinutá schopnost echolokace 46:303. Experiment: Jak moc pozornost ovlivňuje nové učení? 50:30Mind-fuck experiment! Obrácené kolo a nechápavý mozek 54:00Co si z toho můžeme odnést pro práci s vnitřním kritikem 58:30Mýty o mozku a Tipy, jako ho měnit 68:00Syndrom fantomového telefonu

Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!

Schopnost mozku měnit se

Neuroplasticita je proces, kterému vděčíme za mnohé. Každý se rodíme do světa a dostaneme do vínku klubíčko neuronů, různě zamotaných do sebe. Mozek batolete vypadá v neurozobrazovacích studiích jako žárovka. Jakmile funguje, je rozsvícený na všechny strany. To až s postupem času se jednotlivé regiony začínají specializovat a rozdělují své funkce. Zde platí Hebbovo pravidlo: “Neurony, které spolu pálí, se spolu posilují” (angl. “Neurons that fire together, wire together”). Mozek se tak v průběhu našeho chození světem učí vyznat se v realitě kolem a stát se mistrem v přežití.


Mistrovství v čemkoliv

Z prvotního klubíčka neuronů se v průběhu života stává super schopná mašina pro řešení problémů. A ne jednoduchých. Člověk se dokáže přizpůsobit životu v nehostinných podmínkách, rušných městech a zanedlouho možná i na jiných planetách. Jak je to možné?
 

Jak se mozek učí, posiluje nervové spoje mezi nejdůležitějšími vzpomínkami. Ty, které nevyhrají tento boj o pozornost, zanikají v prachu času. Mozek se jich jednoduše zbaví. V průběhu dospívání tak přicházíme o velkou část těchto propojení, říká se tomu “prořezávání” (angl. “Pruning”) díky tomu se mozek stává efektivnější a efektivnější v jakékoliv činnosti. Nabírání zkušeností a učení fungují jako sochař, který na počátku dostane masivní žulový kámen, a postupně do něj tesá, zbavuje ho přebytečných kousků, až se z kamene stane umělecké dílo, kde každý úder má svůj smysl.


Jediná jistota je změna

Mozek se neustále v průběhu života mění. A my samozřejmě s ním. S každým novým nervovým spojením si přivlastňujeme novou vzpomínku. S každým dalším prořezáním a posílením neuronů se zlepšujeme v dovednosti. Mozek tak neustále hledá rovnováhu mezi námi a naším prostředím, snaží se nás lépe přizpůsobit, rozšířit možnosti a stát se mistry v používání svého těla a mysli. Chcete se dozvědět víc z těchto fascinujících příběhů? Pusťte si dnešní podcast s Neuroplasticitou a třeba se i dozvíte, co to znamenají “války neuronů?”

Zdroje:

Echolokace nevidomých – https://www.youtube.com/watch?v=2IKT2akh0Ng , Wiki
Kniha: Livewired – David Eagleman
Meditace a neuroplasticita: https://brainya.org/meditace-jako-sebe-rizena-neuroplasticita/
Jak spolu neurony soupeří o pozornost: https://brainya.org/jak-spolu-neurony-souperi-o-pozornost/


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Mozek
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat