Válka neuronů
Vidění světa každého člověka je jeho originálem jako otisk prstu. Proč je tomu tak? Jak se mozek učí a nezapomíná? Odpovědi nám ve dnešním dílu podcastu poskytne Neuroplasticita nebo-li schopnost mozku měnit se. Prozradí nám proč se děti učí lépe, jak v mozku soupeří neurony o pozornost, jak se smyslové vnímání může měnit během života, 5 fascinujících experimentů a mnohem víc. Můžeš zapomenout jezdit na kole? Naučit se šílenou dovednost? Jak telefon ovlivňuje naši citlivost? Jaké rozhodovací principy v životě používáme? O tom všem si poslechněte dnešní díl s Neuroplasticitou jako hlavním hostem! Přejeme příjemný poslech.
Časové rozvržení podcastu
Partnerem dnešní epizody je FONDEE – investiční aplikace, která nám dává smysl. Pokud nás chcete podpořit, klikněte na odkaz a navštivte jejich stránky. Při registraci zadejte kód “BWA” pro 3 měsíce investování zdarma. Podpoříte tím nás, sebe i jeden skvělý projekt!
Schopnost mozku měnit se
Neuroplasticita je proces, kterému vděčíme za mnohé. Každý se rodíme do světa a dostaneme do vínku klubíčko neuronů, různě zamotaných do sebe. Mozek batolete vypadá v neurozobrazovacích studiích jako žárovka. Jakmile funguje, je rozsvícený na všechny strany. To až s postupem času se jednotlivé regiony začínají specializovat a rozdělují své funkce. Zde platí Hebbovo pravidlo: “Neurony, které spolu pálí, se spolu posilují” (angl. “Neurons that fire together, wire together”). Mozek se tak v průběhu našeho chození světem učí vyznat se v realitě kolem a stát se mistrem v přežití.
Mistrovství v čemkoliv
Z prvotního klubíčka neuronů se v průběhu života stává super schopná mašina pro řešení problémů. A ne jednoduchých. Člověk se dokáže přizpůsobit životu v nehostinných podmínkách, rušných městech a zanedlouho možná i na jiných planetách. Jak je to možné?
Jak se mozek učí, posiluje nervové spoje mezi nejdůležitějšími vzpomínkami. Ty, které nevyhrají tento boj o pozornost, zanikají v prachu času. Mozek se jich jednoduše zbaví. V průběhu dospívání tak přicházíme o velkou část těchto propojení, říká se tomu “prořezávání” (angl. “Pruning”) díky tomu se mozek stává efektivnější a efektivnější v jakékoliv činnosti. Nabírání zkušeností a učení fungují jako sochař, který na počátku dostane masivní žulový kámen, a postupně do něj tesá, zbavuje ho přebytečných kousků, až se z kamene stane umělecké dílo, kde každý úder má svůj smysl.
Jediná jistota je změna
Mozek se neustále v průběhu života mění. A my samozřejmě s ním. S každým novým nervovým spojením si přivlastňujeme novou vzpomínku. S každým dalším prořezáním a posílením neuronů se zlepšujeme v dovednosti. Mozek tak neustále hledá rovnováhu mezi námi a naším prostředím, snaží se nás lépe přizpůsobit, rozšířit možnosti a stát se mistry v používání svého těla a mysli. Chcete se dozvědět víc z těchto fascinujících příběhů? Pusťte si dnešní podcast s Neuroplasticitou a třeba se i dozvíte, co to znamenají “války neuronů?”
Zdroje:
Echolokace nevidomých – https://www.youtube.com/watch?v=2IKT2akh0Ng , Wiki
Kniha: Livewired – David Eagleman
Meditace a neuroplasticita: https://brainya.org/meditace-jako-sebe-rizena-neuroplasticita/
Jak spolu neurony soupeří o pozornost: https://brainya.org/jak-spolu-neurony-souperi-o-pozornost/
- Náš nový online kurz MENTÁLNÍ MODELY pro lepší rozhodování a produktivitu je venku s dočasnou 20% slevou!
- Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram nebo Facebook
- Podpořte nás jednorázově nebo na startovači
- Zadej kód “BWA” pro 10% slevu na UpLife.cz
“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”