Vyhledat

114 – Hana Macíčková Cahová: Chemie, RNA Svět a Vakcíny


Jaká tajemství nám stále ukrývá chemie života?

Lidské tělo tvoří miliardy buněk, mezi kterými je neustále rušno. Živý organismus v každém momentu připomíná precizně pracující švýcrské hodinky, kde každá součástka – buňka, má uvnitř sebe další pestrobarevný fungující systém. Celé to řídí genetická informace, která má více podob. Ta známější je DNA. Avšak ve dnešním podcastu si budeme povídat o jejím kolegovi, fascinující molekule RNA s laureátkou ceny Neuron Ing. Hanou Macíčkovou Cahovou Ph.D.

Časové rozvržení podcastu

02:00Co Hanu vedlo ke vědě? 09:20Rozdíl mezi vědou v zahraničí a vědou v Česku 11:40Predátorské časopisy ve vědě, co to je a proč je to problém? Vykukové ve vědě 19:00Co Hanu vede kupředu? 20:00Co je to RNA Svět? 30:00Neuvěřitelná komplexita a složitost biologie 35:00Jaké všechny možné funkce a tipy RNA existují? 39:30Výzkum RNA 44:30Alarmony
50:00Čeho by se Hana chtěla dožít? 56:00Kreativita a věda 61:00Hluboká práce a hudba 66:00Důležitost vědců 73:00Má Hana smysl života? 75:00Očkování – Jak funguje mRNA vakcína a proč je tak zásadní se nechat očkovat? 83:00Očkování a misinformace 86:30Jak funguje imunita vůči SARS-CoV-2 viru

Co se dozvíte ve dnešním podcastu?

  • Co nám může na život prozradit chemie?
  • Co je to RNA? Jak díky této molekule “možná” vznikl celý život?Jak ovlivňuje fungování buňky?
  • Proč důvěřovat vědcům?
  • Jak moc je věda náročná a proč jsou hodnoty ve vědě důležité?
  • Jak fungují RNA vakcíny?

Hana Macíčková Cahová

Česká vědkyně a chemička působící v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Vystudovala organickou chemii na VŠCHT a dále působila v Paříži a v Heidelbergu. Věnuje se objevům nových struktur v molekule RNA tzv. alarmonů, které mají zatím neobjasněnou roli v buňkách organismů.

Co je to RNA?

Každý ze svých studentských let asi zná molekulu DNA, o které nám vyprávěli učitelé biologie. DNA je základním nostitelem genetické informace a díky ní se těšíme bohatému životu a pestrobarevným rozdílům nejen mezi člověkem, ale mezi živočichy celkově. Bez DNA by nebyl život. Zdá se, že DNA je tak nejdůležitější molekulou v našich buňkách, ale je tu ještě její “sestra” RNA! Jak ta se podílí na životě buňky? Podle teorie RNA světa byla na počátku života na Zemi jedna molekula. A tou bylo právě RNA, ze které evoluce časem vytvořila “knihovnu genů”, kterou známe jako DNA. Celým svým jménem je RNA ribonukleová kyselina. A v buňkách má daleko více důležitých rolí, než by se na první pohled mohlo zdát. A jaké to jsou?

Otec a objevitel DNA Francis Crick v 60. letech 20. století postuloval “centrální dogma molekulární biologie”. Tím je návaznost procesů v našich buňkách, které vedou až ke vzniku komplexních struktur, jako jsou proteiny. Toto dogma obsahuje sled procesů: Na začátku je DNA kód. Představte si ho jako abecedu, ze které se překladem vytvoří molekula RNA. Ta cestuje bu%nkou a podle její “abecedy” se tvoří v buňce proteiny. Centrální dogma tak ve zkratce zní DNA > RNA > Protein a je základem veškerých živých procesů v buňkách.

Ale s pokrokem času se čím dál více ukazuje, že RNA nemá jen tuto “překladatelskou” roli při tvorbě proteinů. RNA v buňkách a v organismech plní celou řadu funkcí. Existují různé druhy RNA a díky výzkumu Hany Macíčkové Cahové se dnes dále bádá po dalších funkcích RNA, jako je její možná ochrana před stresem v buňce. Kód života je fascinující i na té nejmenší úrovni. Vydejte se s námi na cestu do nitra buněk až k abecedě, která má na starost spoustu důležitých procesů uvnitř nás. A mimo jiné – výzkum RNA nám jako lidské společnosti umožnil v posledním roce malý vědecký zázrak. Tím jsou RNA vakcíny proti SARS-CoV-2 virovému oncmocnění. Chcete se dozvědět více? Pusťte si dnešní díl podcastu!

Podcast vzniká v rámci edice nadačního fondu NEURON 

který podporuje excelentní vědce a vědkyně, propojuje světy vědy a businessu a rozvíjí moderní mecenášství 

“Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti” 

Nadační fond Neuron

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Evoluce
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat