Vyhledat

Co se v dnešním díle dozvíte?

Jako lidstvo zaznamenáváme stále vyšší výskyt neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo amyotrofická laterální skleróza. Tato onemocnění mohou mít počátek už desítky let před svým propuknutím. Nejčastěji postihují lidi ve věku 50+ s tím, že čím starší, tím větší riziko vývoje. Ukazuje se, že demence má několik rizikových faktorů, mezi které patří obezita ve středním věku, kouření, nedostatek pohybu a stres. Existuje tedy několik změn životního stylu, kterými se před neurodegenerativními onemocněními můžeme chránit, nebo alespoň snižovat jejich pravděpodobnost výskytu. Krásné na tom je, že se nechráníme jen do budoucna, ale všemi těmito taktikami si zlepšujeme fungování mozku v každém momentu. I proto jsme se rozhodli vypustit do světa díl #PREVENCEDEMENCE a sdílet s vámi 5 tipů a jeden bonus, jak si vystavit co nejlepší nástroje pro dlouhověkost a zdraví mozku. Přejeme příjemný poslech!

02:00Co je to demence a proč se o ni zajímat? 08:00 1. bod : Pohyb a jak se hýbat? 11:402. bod : Spánek, jak funguje a co nejmenšího pro jeho optimalizaci 16:403. bod : Strava, nutrienty a suplementy 23:50Nejzajímavější suplementy nejen na prevenci demence
28:404. bod : Superpotraviny a Flavanolové sloučeniny 31:305. bod : Všímavost a snížení chronického stresu 33:40Bonusový bod : Smysl ve světě 36:50Co si každý den odškrtnout ze seznamu pro větší pohodu ?

5 nejdůležitějších oblastí pro prevenci demence

1. Pohyb

Hýbeme se celý život, ale zdaleka ne tak, jako tomu bylo dříve v evoluci. No a ukazuje se fascinující věc, pohyb je blahodárný pro náš mozek. Cvičení dokázalo zastavit posun Alzheimerovi choroby a dokonce ho v některých případech z malé části zvrátit. Poslechněte si podcast o cvičení.

2. Strava

Klišé “Jsme to, co jíme”, je částečně pravda. Věci, které jíme nás utvářejí. Způsob stravování v posledních staletích je značně odlišný od toho, jak tomu bylo po většinu trvání evoluce. Např. poměr Omega-3 ku Omega-6 mastným kyselinám. Ten byl dřív asi 1:4 a dnes se pohybuje na 1:20-1:40. Mastné kyseliny jsou tuky, které tvoří velkou část našeho mozku. Je tedy ideální dodávat kvalitní tuky do našeho organismu a např. Doplňovat Omega-3, či jíst ryby, které je obsahují.

Pravděpodobně bude také výhodné omezit pře-zpracované potraviny, které s reálným jídlem mají jen málo co společného. Výhodné je také omezit pečivo a jídla, která kombinují hodně tuku a sacharidů, protože spouštějí tzv. double dopamin hit, dvojitou odměnu; prakticky znásilnění našeho mozku cukrem a tukem, který nechápe, protože ho nikdy dřív v evoluci nezažil.

3. Spánek

Kvalitní spánek je pro zdraví našeho mozku extrémně důležitý. Při spánku se nám doslova vymývá mozek, ale v dobrém slova smyslu, podobně jako myčka meje nádobí od bordelu, tak i v mozku se vymývá bordel, který se tam hromadí přes den. Systém, který toto dělá se jmenuje glymfatický systém a byl objeven teprve před pár lety.

4. Chronický Stres

Chronický stres je jedna z nejhorších věcí, co pro naše zdraví jak fyzické, tak psychické existuje. Také se ukazuje, že může působit jako semínko neurodegenerativních onemocnění. Způsobuje také zvýšení zánětu, který dlouhodobě poškozuje naše tělo. 

5. Látky pro mozek

Mozek také můžeme zásobovat látkami, které nejen chrání před neurodegenerací, ale také podporují jeho fungování již dnes. Mezi ně patří DHA a EPA, které jsou obsažené právě v Omega-3 mastných kyselinách, následně pak Vitamin D, Ginkgo Biloba, Huperzine A a kombinace Selenu a Vitaminu E (1). Další skvělou látkou je ECGC (2), které je obsažené v zeleném čaji. Flavanoidy jsou dalším velkým hráčem v podpoře mozku, ty najdeme v nejrůznějších adaptogenech, borůvkách, nebo v hořké čokoládě a kakaových bobech.


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat