Vyhledat

Vybuduj si odolnost vůči stresu. Co ti v mozku dělají “Římané”?

Co uslyšíš v dnešní epizodě?

Každý máme v hlavě unikátní neurochemický koktejl, bez kterého by mozek a naše subjektivní realita nefungovaly. Jednou z těch důležitých látek je i neurohormon noradrenalin, který hraje ústřední roli v bdělosti a pozornosti a je vytvářen jedním centrem zvaným locus coeruleus. Ve dnešním dílu vám osvětlíme jak jedno jádro v mozku ovlivňuje spoustu činností, které denně vykonáme. Jak je ovlivňován stres s pozorností v mozku? Co s námi dělá zírání na obzor? Co je to molekula galanin a jak nám pomáhá? Jak si můžeme galanin navýšit? Proč v názvu podcastu píšeme o římanech? To vše se dozvíte ve dnešním detailním dílu. Přejeme příjemný poslech!

1:40Slovní hříčka 02:40Noradrenalin a jádro bdělosti v mozku 8:40 Snížení kreativity a kognitivní flexibility na základě stresu 11:20 Uklidnění a zírání na obzor 14:00Co s námi dělá pohled na obzor?
17:10A zase to centrum noradrenalinu ! Co všechnod dělá? 18:00Galanin : Neuropeptid pro snížení stresu 22:00Fascinující optogenetika a aktivace mozku na dálku! 25:00 Shrnutí Galaninu 26:30 Co udělat pro zvýšení galaninu v mozku?

Již nějakou dobu víme, že fyzická aktivita zlepšuje nejenom naše fyzické zdraví, ale i to mentální. Po cvičení se cítíme lépe, potvrzuje nám to nespočet vědeckých studií, ale zároveň i naše subjektivní zkušenosti, toho co každý z nás může zažít. Dnes probereme jeden velice specifický mechanismus, přes který se objevilo, že to  dlouhodobě funguje u myší, ale docela dobře to můžeme přeložit i na člověka, který má stejnou mozkovou strukturu a mechanismus.

Locus Coeruleus

To je noradrenergní (noradrenalinové) jádro, které přijímá stimuly z těla a mozku, které následně interpretuje a vyvolává určitou reakci. Tahle reakce je často stresového rázu. Je to centrem komplexní stresové odpovědi.

Galanin

Zde přichází na řadu molekula, neuropeptid zvaný galanin. Galanin se produkuje na základě fyzické aktivity no a v sérii experimentů na hlodavcích se ukázalo, že reguluje a snižuje dlouhodobě negativní dopady stresu. 

Ukazuje se, že hladina galaninu je pozitivně asociována s odolností vůči stresu. Tedy čím více galaninu, tím více odolnosti vůči stresu. 

Co je na tom zajímavé je, že to vědci z Atlanty provedli tak, aby doopravdy zjistili kauzální vztah mezi hladinou galaninu a odolností vůči stresu. Jak je to možné? Protože galanin stimulovali uměle (geneticky) i hlodavcům, kteří byli sedaví a nehýbali se. Ty normálně měli velice špatnou odolnost vůču stresu, ale díky zvýšenému galaninu tímto umělým způsobem, se jim stejně odolnost zvýšila.

Studie: https://www.jneurosci.org/content/40/39/7464

Poznámky k dílu: 

Co je to galanin

  • Neuropeptid zapleten do stresu se týkajících neuropsychiatrických onemocnění, úzkosti, deprese a poruchy nálad jak v lidech, tak zvířatech • Na tahle onemocnění neexistuje efektivní lék, přitom se ukazuje, že fyzická aktivita pomáhá podobně, jako nejlepší dostupné intervence
  • Locus Coeruleus je v těchto onemocnění dysregulovaný
  • Fyzická aktivita ho aktivuje
  • Galanin se ve vysokém množství nachází v LC a při fyzické aktivitě se zvyšuje jeho množství  

Studie:

  • Nejdříve zkoumali, jak cvičení zvedá galanin a odolnost vůči stresu (měření úzkostného chování na základě elektrického šoku) Poté měli geneticky upravenou myš, u které byl pouze zvýšený galanin, bez fyzické aktivity! Dostavilo se stejné zvýšení odolnosti vůči stresu! Ale důležité je, že se neměnily další aspekty chování
  • A naposledy optogeneticky stimulovalo LC a sledovali, co to udělá s myší a jejím úzkostlivým chováním i přes zvýšený galanin a ukázalo se, že byl stále vůči stresu odolná 
  • Tahle studie dokazuje, že je to galain, který mediuje (zprostředkovává), neboli zprostředkovává zvýšenou odolnost vůči stresu a snížené úzkostné chování

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat