Vyhledat

Jak jsou tvarovány prožitky?

Kdyby někdo vytvořil pilulku, která lidem zlepší schopnost kvalitně myslet, soustředit se, udržovat mezilidské vztahy nebo lépe pracovat se svými emocemi, byl by z takového člověka miliardář. Jenže my už takový nástroj máme, říká se mu meditace! Ve dnešním dílu se bavíme s psycholožkou a psychoterapeutkou Alžbětou Protivánskou. Řeč je o našich vnitřních prožitcích, jak jsou v průběhu života tvarovány a také jak se o ně a naši mysl starat. Co je to manuál na mozek? Kudy vede cesta ke štěstí? Jakou roli má ego a superego? Proč se bojíme své konečnosti? A proč meditace není žádné kouzelné slovíčko? Pusťte si nás do uší a dozvíte se mnohem víc. Přejeme příjemný poslech.

Časové rozvržení podcastu

01:00Alžběta a meditace 10:30Kudy vede cesta k psychologii a ke štěstí? 15:30Manuál na mozek 18:30Jsou někde lidi šťastní? 20:00Ego, Já a tvarované prožitky 27:30Zůstat u toho, co zde opravdu je 29:40Vývoj od dětství 32:30Setkání s konečností a smrt 36:00“Bardo” stav smrti, jak o něm mluví lidé, co ho zažili? 42:00Ukotvení své vlastní cesty a modelu světa
47:30Existenciální vhled a mód bytí 50:00Spirituální Ego 51:30Ohnisko kontroly a síla zaměřené pozornosti 58:30Vnitřní kritik a EGO 63:30Co jsou to “Vyslany”? A jak s nimi pracovat? 69:00Jak žít upřímně svůj život? 78:00Vedené meditační cvičení Ram Dasse od Alžběty Protivánské 59:30Světočáry a Smrt v pojetí Maxe Tegmarka

Manuál na mozek

Alžběta v podcastu vypráví, jak na kurz “manuál na mozek”, který se primárně soustředí na práci s myslí, chodilo hodně “zrychlených” lidí. Když máte práci, která vás nutí do ní dávat opravdu mnoho energie, do zrychleného režimu občas spadnete. Ve dnešní době se není čemu divit. Ale když se šlápne na plyn, musí se umět i brzdit. Jenže jakmile si mozek navykne na nový režim, rychlé dopaminy a adrenaliny prohánějící se tělem, zpomalit se stává jedním z nejtěžších úkolů.

Poslední 4 dny je Náš nový kurz průvodce mozkem a myslí se slevou 50%! Akce platí do 30.4.2021

Zůstat u toho, co zde opravdu je

Jakmile zpomalíš, vypneš okolní facebooky a instagramy, necháš myšlenky usadit se tak, abys chvíli viděl/a čistě před sebe, může se stát spousta věcí. Když jsme sami se sebou a neženeme se zrovna dosahovat svých super-cílů, po čase se začnou objevovat i nepříjemné otázky. “Jsem šťastný/á? Jsem k něčemu? Jsem sám/sama? Proč na některé situace reaguji zrovna takhle? Tenhle život není nekonečný… 

Práce s našimi prožitky není jednoduchá. Ale prožívání, pocity a vjemy vlastního těla a mysli jsou to jediné, co máme. Proto se o ně musíme začít starat. Prvním krokem na takové cestě je “zůstat u toho, co zde opravdu je”. Vnímat, jak na nás působí okolí. Daná emoce, ať už je příjemná nebo nepříjemná. Celý náš prožitek v přítomném momentu je zdrojem mnoha informací o nás samých. Stačí se zaposlouchat.
 

Zaposlouchej se


Rozhovor s Alžbětou Protivanskou vás provede takovým zaposloucháním do svých prožitků. Jak jsou v průběhu života tvarovány? Proč je meditace vstupní branou k práci s nimi? A proč ukotvit svou vlastní cestu, abychom neuklouzli do světa, který je na míle vzdálen realitě? Poslechněte si náš dnešní až meditační rozhovor s Alžbětou.


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Hosté
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat