Psychedelika se ve vědeckých kruzích i mimo ně dostávají do popředí pozornosti. V posledních dekádách se těší své “psychedelické renesanci”, kdy je do vědeckého bádání zařadila spousta světových vědeckých center a mezi nimi i český Národní ústav duševního zdraví NÚDZ. Zkoumá se jejich vliv jak u zdravých jedinců, tak v psychedeliky kontrolované terapii na nejrůznjší duševní poruchy. Před několika dny vyšla zajímavá studie, která porovnávala efekt psilocybinu a antidepresiv. Psilocybin je hlavní psychoaktivní látka tzv. “kouzelných hub” rodu Psilocybe a ve studii se ukázal jeho efekt alespoň tak dobrý jako u antidepresiv v odpovědi na léčbu a efektu léčby. Nutné podotknout, že psilocybin se účastníkům po celou dobu studie podal dvakrát a antidepresivum každý den celkem 43krát. Poslechněte si dnešní díl podcastu a dozvíte se víc.
Studie
Průlomová studie s psilocybinem asistovaný léčbě střední, až těžké deprese v centru pro psychedelický výzkum na Imperial College v Londýně.
Zatím vůbec nejrigorźonější studie, která přímo porovnává efekt zatím nejefektivnějšího antidepresiva co je “Escitalopram”.
Studie trvala 6 týdnů, kdy celkem 59 pacientů bylo rozděleno na 2 skupiny, jedna dostala 43 dávek Escitalopramu a 2 dávky mikrodávky psilocybinu (1mg) (fungovalo jako aktivní placebo, které se však nepovažuje za psychoaktivní) a druhá skupina dostala 2x 25mg psilocybinu a 43 dávek placeba.
Důležité je zmínit to, že antidepresivum se podávalo denně, kdežto psilocybin pouze v 2 dávkách!
Studie vyšla v top žurnálu New england journal of medicine a ukázala, že se hodnocení deprese snížilo u obou skupin, u té psilocybinové k tomu došlo rychleji a ve větší míře.
Každopádně ti vědci upozorňují na nutnost dalších výzkumů s větším vzorkem pacientů.
Pokud se chcete o tématu dozvědět více do hloubky, nahráli jsme podcast s MUDr. Filipem Tylšem Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví a CZEPSu, který taky doporučujeme sledovat zde: CZEPS (Českou psychedelickou společnost)
“Response, defined as a reduction in depression scores from baseline of at least 50%, was seen in 70% of people in the psilocbin group, compared with 48% in the escitalopram group. In addition, remission of symptoms—measured as a score of 0-5 at week six—was seen in 57% of the psilocybin group, compared with just 28% in the escitalopram group.”
zdroj:
- https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa2032994
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/00952990.2016.1170135?casa_token=Tb84e3tONBIAAAAA%3AUX5qLO1YnAMIbuLC3YIu1aIvHZFboLEVx3rotWOnCk0dpm60hc-H2HAfV3E81KT9gn9YbiuzP_WTsQ
- Prof. Jiří Horáček v Prostoru X – https://www.youtube.com/watch?v=BJAkl6pLXVw
- Náš nový kurz průvodce mozkem a myslí je venku s unikátní slevou 50%!
- Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram nebo Facebook
- Podpořte nás jednorázově nebo na startovači
- Zadej kód “BWA” pro 10% slevu na UpLife.cz
“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”