Vyhledat

102 – Tomáš Mikolov: Umělá Inteligence a Výzkum

Kudy ubíhá výzkum umělé inteligence? Když se řekne Google, Facebook nebo Microsoft, každému se zajisté vybaví technologičtí giganti, kteří jsou denní součástí našich životů. Takový google překladač otevře každý “digitální domorodec” alespoň jednou v životě a bez sociálních sítí si téměř nedokážeme představit komunikaci. Co se skrývá za schopnostmi tak populárních technologií? Proto si dnes povídáme s Tomášem Mikolovem, který je důležitou postavou ve výzkumu umělé inteligence. Svými objevy pomohl zlepšit jazykové překladače až desettisíckrát! Zajímá vás, jak vypadá cesta do Silicon Valley? Jak probíhá výzkum v Googlu? Co je (a není) obecná umělá inteligence? A co by nám mohla přinést v budoucnosti? Poslechněte si Tomáše Mikolova a tento díl, který vychází v rámci edice nadačního fondu NEURON. Přejeme příjemný poslech. 

Časové rozvržení podcastu
06:00Začátek počítačů a silná tvrzení ve vědě 10:00 Co by nám umělá inteligence mohla přinést? 11:30 Objev Tomáše Mikolova a neuronové jazykové modely 20:00Cesta do mega-korporátu. Je to ideální prostředí pro inovace? 25:30Google Brain 30:00Podpora výzkumu ve firmách 34:00Překládání jazyků a zlepšení google překladače 41:00Co je to umělá inteligence? Užitek strojového učení 46:00Co je to obecná umělá inteligence?

53:30Turingův test 54:40Jak se můžeme dostat k obecné umělé inteligenci? 60:00Evoluční algoritmy 65:30 Game of Life 67:30Celulární automat 69:00Komplexní systémy 76:00Budeme rozumět umělé inteligenci? 79:30Jak může vypadat AI budoucnosti? 81:00K jakým řešením problémů nás mohou technologie přiblížit?

“Pomocí technologií se můžeme odrazit k podobnému skoku jako byl krok od jednobuněčných organismů k mnohobuněčným, pokud se jako lidstvo dříve nezničíme.“

Tomáš Mikolov

Tomáš je český vědec v oboru umělé inteligence, který přispěl celému oboru ve světě. Svým objevem a programem Word2Vec zlepšil výkonnost překladačů desettisíckrát. V roce 2018 obdržel prestižní cenu Neuron za excelenci ve vědě. Jeho publikace Distributed Representations of Words and Phrases and their Compositionality patří k nejcitovanějším v oboru. Během své kariéry dosud prošel největšími technologickými giganty jako Microsoft, Google a Facebook v Sillicon Valley. Nyní Tomáš buduje vlastní výzkumný tým na českém ústavu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC, kde se věnuje studiu komplexních systémů a evolučních algoritmů v rámci umělé inteligence. 

Jazykové překladače

Tomáš Mikolov v roce 2013 vytvořil, patentoval a publikoval algoritmus Word2Vec, který změnil způsob, jakým pracují jazykové překladače. Word2Vec používá model neuronových sítí pro učení asociací mezi slovy v širokém vzorku textu. Když se program na vzorku dat natrénuje, zvládne poté v detekovat synonyma a navrhnout další slova pro větu. 

Umělá inteligence

Představíte si pod pojmem umělá inteligence roboty, kteří přebírají nadvládu nad lidstvem? To jste nejspíše fanoušky sci-fi filmů. Umělá inteligence v sobě skrývá řadu nejrůznějších věcí. Jednoduše řečeno jde o počítačové systémy, které mají za cíl napodobovat lidské kognitivní funkce, jako je učení nebo řešení problémů. Systém strojového učení na základě “vzoru dat” je schopen konat akce, učit se ze svých chyb a optimalizovat proces takového učení. Umělá inteligence by měla být vhodná pro rychlé řešení komplexních úloh jako jsou například autonomní vozidla. (1) S čím vším nám umělá inteigence může pomoci? Na to se podíváme ve dnešním dílu s Tomášem Mikolovem!

Podcast vzniká v rámci edice nadačního fondu NEURON 

který podporuje excelentní vědce a vědkyně, propojuje světy vědy a businessu a rozvíjí moderní mecenášství 

“Věříme, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti” 


Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšlení
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat