Vyhledat

Krátký páteční díl je zpátky!

Dnes je speciální, protože je vytažen z našeho nového online kurzu, průvodce mozkem a myslí, který je nyní ve slevě 50%!

Představme si mamuta, který je neustále přítomný v hlavě. Reprezentuje oči a uši naší imaginární tlupy. Stará se o to, abychom ve společnosti a džungli moderního světa přežili, a snaží se nás chránit před ztrapněním a sociálním vyloučením. Mamut nám v každém momentu našeptává, co můžeme, co nemůžeme, jak bychom se měli chovat a neustále nám připomíná, co si o nás asi myslí ostatní. Podle mamuta jsme neustále středem pozornosti a každý náš krok je hodnocen od jedničky do desítky. Díky mamutovi a jeho hlasu neoslovíme krásnou slečnu ve výtahu, neřekneme si o přidání platu a k smrti se bojíme mluvit na veřejnosti. A proč si takové neužitečné hlasy držíme v hlavě? Díky mamutovi jsme to v evoluci dotáhli tak daleko.

K čemu nám sloužil?

Díky němu nás nesrazí tramvaj, máme respekt ke své rodině a nejbližším, poslušně sedíme a posloucháme ve školních lavicích. Díky mamutovi respektujeme obecná pravidla života ve společnosti. V jiných případech, jako jsou ty popsané výše, nás ale drží zbytečně zpátky. Uvědomme si, že mamut jen reprezentuje evoluční pravidla vepsaná do mozku. Bránil nám v odvážných činech, sebevědomí v tlupě, abychom nebyli zraněni nebo zabiti. Moderní svět je ale plný svobody a možností.

Konec limitů

Už nejsme limitováni jednou tlupou. Pravděpodobně nám tak nehrozí potrestání v případě odvážného činu, jako je umění se sebevědomě postavit za svůj názor, mluvit na veřejnosti a cokoliv dalšího, z čeho máte onen společenský strach. Jedno ztrapnění nevyloučí naše potenciální partnery na sex. Máme svobodu anonymity, kde nás zná jen procento procenta všech lidí. Mamuta ve své hlavě tak můžeme zmenšit, udělat z velkého problému malý a dát prostor vlastnímu sebevědomí. Ovšem nezapomínejme na mamuta úplně – přeci jen jeho role je, aby nás chránil a držel v bezpečí. Můžeme mu naslouchat, ale situaci poté vyhodnocovat jinak než v rámci našich evolučně zajetých společenských pravidel.


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

Evoluce
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat