Vyhledat

Jak nastartovat svůj mozek?

Jsme zpět a Re-startujeme už 5. sezónu našeho podcastu! Těšili jsme se na to, jako dítě na Vánoce, protože tato sezóna je pro nás příležitost začít znovu od začátku. A proč bychom to dělali? Začátky jsou těžké, ale díky nim můžeme nahlížet staré problémy novým pohledem a učit se, jak nejlépe fungovat ve dnešním světě. Proto se ve dnešním dílu bavíme o tom, jak se starat o svůj mozek a mysl, abychom nezůstali stát na jednom místě, ale mohli se okolnímu prostředí za běhu přizpůsobovat. Bavíme se o začátečnickém mindsetu, který kultivují zenoví buddhisté, nebo o tom, jak pracovat se sebe-limitujícími přesvědčeními. 

Časové rozvržení podcastu

02:00Jak jsme začali dělat náš podcast? 06:00Začátečnický mindset a tip na knihu 09:00Mozek, Paměť a mašina na zjednodušování 12:00Učení, paměť a vhled 14:30Sebe-limitující přesvědčení 22:50Myšlení mimo komfort 26:50Řešení problému a učení
31:00Maximalizace náhody 35:00Dopamin, motivace a objevování možností 39:00Biologická harfa 51:00Mozek a chobotničky 54:00Soutěživost neuronů 56:00Dva různé přístupy ke svému mozku 65:00Nový kurz Brain We Are

Co se dozvíte?

  • Proč je mozek mašina na zjednodušování? 
  • Jak pracujeme se syndromem nedostatečnosti? 
  • Co je to biologická harfa a jak neurony v mozku soutěží o pozornost? 

Jak nastartovat svůj mozek?


Mozek je orgán, se kterým se rodíme a který ovlivňuje každý moment našeho života. 86 miliard neuronů a dalších přibližně 80 miliard buněk v mozku podpůrných tvoří náš každodenní prožitek, rozhodování a plánování. Jak ale udělat, aby celá ta mašinérie tikala v průběhu našeho života tak, aby nám to prospívalo? Odpovědí je, že mozek disponuje krásnou vlastností, kterou je změna! Neurony se dokáží aktivně přeskupovat a tvořit nové spoje. Díky tomu se mohou měnit naše vzpomínky, zkušenosti i chování s emocemi. Mozek se zkrátka zvládne měnit a s ním i my!

Proč začátky?


V průběhu života, jak se učíme vše možné od neútlejšího věku, si mozek má tendenci složitost světa zjednodušit do jednotlivých “konceptů”. Jak vyrůstáme a dospíváme v mozku se stanovují základní automatické reakce, které vychází z našich předešlých zkušeností. Automatické reakce mohou šetřit čas i život – například úskok před právě projíždějící tramvají. Ale mezi automatické reakce pak patří i spousta v našem životě nechtěnného chování. Jedná se nejen o způsob, jakým přistupujeme k problémům nebo jak jsme citliví vůči stresu, ale i o to, jak přistupujeme k informacím.

Komfort v myšlení

V životě se musíme neustále učit něco nového. Je to i jeden z předpokladů toho, proč se nám v evoluci vyvinuly tak složité mozky, i toho, jak se můžeme dožívat tak vysokého věku. V určité době našeho vývoje však mozek začíná “šetřit”. Učení se stává náročnější a změna perspektivy ještě víc. Kolem 25. Roku života má člověk nejlepší předpoklady pro to, že zná všechny potřebné strategie pro přežití, zvládne se zajistit a může založit rodinu. To souvisí i s tím, že jeho myšlení se stává více komfortním, hůře je schopen přicházet na nedostatky a problémy ve svém myšlení a více se uzavírá před novými informacemi. A právě kvůli automatickým reakcím a naší obecně lidské inklinaci ke komfortnímu myšlení jsme si tak oblíbili začátečnícký mindset, který zenoví buddhisté kultivují po staletí. Podle jejich slov je tak člověk méně “připoután” k o okolním věcem a obecným pravdám. Díky neustálé kultivaci zájmu a začínání mohou neustále aktualizovat svou mysl pro přítomné dění, nahlížet staré problémy novým pohledem, ale hlavně – mohou být neustále otevření učení. 

Poslechněte si náš dnešní díl a dozvíte se víc!


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Mozek
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat