Vyhledat

Co to je dlouhověkost a proč se o ni zajímat?

Život je konečný – představa, kterou bereme jako samozřejmost. Ale co kdyby šla radikálně prodloužit jeho délka? Co kdybychom se pomocí technologií mohli zvrátit stárnutí? Těmito tématy se seriózně zabývá věda o dlouhověkosti, která zkoumá zejména biologické a genetické faktory zopdovídající za stárnutí a také způsoby, kterými můžeme stárnutí zpomalit, či dokonce zvrátit. Abychom zjistili, jaké možnosti moderní věda o dlouhověkosti nabízí a kde si jako svět stojíme, pozvali jsme si do dnenšího dílu vizionáře a spoluzakladatele mnoha technologických firem Petra Šrámka, který se na poli dlouhověkosti pohybuje už nějaký čas. Proč je stárnutí problém? Kde si v jeho řešení v současnosti stojíme? Jaké jsou dosud známé biologické známky stárnutí? Co jsou to léky s “omlazujícícm” efektem tzv. geroprotektory? Jaké osobní a investiční příležitosti se skrývají v dlouhověkosti? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v rozhovoru s Petrem Šrámkem. Rozhodně se vyplatí v celé jeho délce. Přejeme příjemný poslech.

01:40Petrův příběh, studium vědy a podnikání 07:20Exponenciální technologie, umělá inteligence a zdroje pro vzdělávání 16:00Jak je důležité si držet přehled v různých vědeckých a technologických směrech? 21:00Cesta k dlouhověkosti – Jaké jsou důvody zajímat se o stárnutí? 24:00Stárnutí populace – globální dopady, ekonomika a ekologie 28:30Geroscience hypotéza a zvýšení doby dožití ve zdraví 31:40Největší investiční příležitost moderního světa? 36:00Proč nejsme motivováni pro dlouhodobé cíle? 41:00Smrt a NESMRTELNOST. Proč nechceme žít déle? 46:00PŘELIDNĚNÍ – proč to není problém? 51:40Informační teorie stárnutí – geny, genom, epigenetika a ztráta informace
57:00Co jsou to SIRTUINY? Mají schopnost opravovat náš genom? 60:00Růst vs. Strádání – jaký vliv mají na regeneraci a dlouhověkost? 65:00Senescentní buňky, aneb co se stane, když buňka zapomene, kým je? 69:009 Známek stárnutí 71:00Měření biologického věku a METHALOM jako “hodiny dlouhověkosti” 83:00Léky s “omlazujícím” efektem – METFORMIN 85:00Jak kultivovat návyky a metody pro zdraví a dlouhověkost 93:0020% věcí, co přináší 80% výsledků 96:00Metformin a jeho efekt na svalovou hmotu a fyzickou sílu 134:00Bude Česká republika v centru dění v oblasti dlouhověkosti?

 

9 známek stárnutí

Stárnutí je zhruba definováno následujícími slovy: „Narůstající ztráta fyziologické integrity vedoucí k narušeným tělesným funkcím s náchylností ke smrti“. Stárnutí je zároveň největším faktorem pro rozvoj nejrůznějších nemocí a chorob jednoduše proto, že stárnoucí tělo už nedisponuje takovou schopností regenerace a obnovy tkání. Největší množství změn se odehrává na úrovni DNA, genetického kódu, který je obsažen v každé buňce lidského těla. Tento kód a vše s ním související je velmi citlivý na poškození v průběhu života. Právě zde se odehrává velká většina procesů stárnutí. Podle několika teorií stárnutí je za něj zodpovědných zhruba 9 faktorů, které jsou vypsané níže.

  1. Genomová nestabilita 

(Poškození DNA buněk a mitochondrií)

  1. Krácení telomerů 

(Telomery jsou takové čepičky, které ochraňují DNA. Zkracují se s každým dělením buňky)

  1. Epigenetické změny 

(Velmi často se jedná o ztrátu informace buněk, které hromadí chyby)

  1. Narušená rovnováha proteinové stability 

(Chyby při tvorbě proteinů, které skládají dohromady tělo a veškeré procesy v něm)

  1. Narušená rovnováha živin 

(Problémy s metabolismem souvisí s rozvojem nejrůznějších nemocí)

  1. Mitochondriální chyby 

(Mitochondrie jsou „elektrárnou“ buňky, pro kterou vyrábí ATP)

  1. Senescentní buňky 

(Buňky, které zastaví buněčné dělení a hromadí odpadní látky)

  1. Vyčerpání kmenových buněk 

(Ty jsou důležité pro obnovu buněk v těle)

  1. Narušení mezibuněčné komunikace 

(Když nefunguje komunikace na molekulární úrovni, působí to spoustu problémů)

Obor dlouhověkosti je plný příležitostí

Dnes existuje neustále se rozvíjející obor dlouhověkosti, který zkoumá, jak stárnutí zpomalit nebo dokonce zvrátit. Petr Šrámek spolu s dalšími odborníky založil v České republice projekty, které se dlouhověkosti věnují a mají za cíl rozšířit povědomí a investiční příležitosti v tomto oboru. V podcastu se dozvíte nejen více o 9 známkách stárnutí, ale také o tom, jaké dopady bude mít stárnoucí populace na budoucí ekonomiku a život moderního člověka. Díky projektům Longevity Forum a Longevity Fund může být v budoucnu i Česká republika v centru dění kolem dlouhověkosti. 

Poslechnout si nás můžete i na vaší podcast appce, CastBox, Spotify, nebo iTunes!

Odkazy:

LongevityForum

LongevityFund

Linkedin

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat