Vyhledat

Vedená Meditace Prožitku – Alžběta Protivanská


SLEVA 50% končí 30.4. Objednej si svého Průvodce mozkem a myslí zde: https://bit.ly/2PZ2nH3

“Cíl meditace je odkrýt typ dobrého pocitu, který je vlastní přirozené podstatě naší mysli.” – Sam Harris

Dnešní díl je speciální vedená meditace Ram Dasse na prožitek v podání Alžběty Protivanské.

Meditace je typ praktikování všímavosti a určitě stojí za zmínku, protože meditace sama zaznamenává neuvěřitelné výsledky ve vědeckých studiích. Jedna z nich zaznamenala změnu ve strukturách mozku, které hrají roli v soustředění, paměti, stresu a empatii již po osmi týdnech tréninku všímavosti. Dva z těchto regionů zahrnují prefrontální kortex – oblast mozku, která nám umožňuje kontrolovat a přehodit naši pozornost a insula, která hraje roli v sebeuvědomování a empatii. Být všímavý, je přesná protiváha dnešní přestimulované době a automatické stresové odpovědi útěku, zamrznutí či boje. Tato reakce samozřejmě není špatná sama o sobě, akorát je znásilňována dnešní dobou nových stimulů, které již ale nehrozí reálnou hrozbou či nebezpečím. (Když uskakuješ před autem či tramvají, je to skvělé, ale ne, když někdo má víc lajků než ty, vypadá na té fotce líp a vypadá to, že má i víc peněz a lepší sociální status. Nic z toho nemusí být ani trochu reálné a navíc tě to už vůbec neohrožuje.)
Když zůstaneme klidní a všímaví, uvolňujeme tak kapacitu mozku pro kreativitu, řešení problémů, učení a růst (jak fyzický, tak mentální). A tohle je jen střípek z benefitů meditace, zahrnuje i lepší kognitivní kapacitu, prevenci demence, dlouhověkost a optimalizaci kognice pro vhled.

Celý podcast s Alžbětou si poslechni zde: https://brainya.org/alzbeta-protivanska-meditace-a-tvarovane-prozivani/

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Hosté
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat