Vyhledat

O čem je dnešní studiový díl?


Dnes se bavíme o jedné studii, která velice prakticky zkoumala efekt několika otázek na prokrastinaci. Uplatňuje se u nich jedna z teorií motivace (prokrastinaci můžeme definovat, jako nedostatek motivace) tzv. Temporal motivation theory, což v jednoduchosti znamená, že vnímání užitečnosti dokončení nějakého úkolu závisí z části na tom, jak daleko v čase je nutnost ho dokončit. Čím blíž je odevzdání, tím motivovanější jsem, protože vnímání užitečnosti stoupá. V dnešní studiovém díle a níže v článku se pobavíme o tom, jaké jsou konkrétní kroky, které můžeme udělat pro to, abychom prokrastinaci tolik nepodléhali.

Studie

Vědci si vzali do hledáčku krále a královny prokrastinace, studenty. Připravili pro ně 1 tvrzení a 3 otázky, které jim posílali každý den 2x. Ukázalo se, že to studenty neotravovalo a naopak jim to výrazně pomohlo s odevzdáním, prokrastinací a výsledky.

Jaké jsou 3 otázky a 1 tvrzení, které se ve studii použily?
  1. Naše analýzy naznačují, že studenti, kteří mají nejlepší výsledky tohoto kurzu začnou brzy a odevzdávají práci s předstihem. K prověření toho, že jste přečetli toto tvrzení, odpovězte na otázku; “Co dělají ti nejúspěšnější studenti?”
  2. Představ si sám sebe den před odevzdáním bez toho, aniž bys začal. Jak se cítíš?
  3. Vědci zjistili, že rozdělení velkých úloh na malé, pomáhá s motivací. Co je tvůj další malý krok?
  4. Kdybys mohl udělat jednu věc tak, aby sis byl jistý, že je práce dokonšena na čas, která by to byla?

Tohle byly praktické otázky a tvrzení, které můžete používat ve vašem každodenním životě, když chcete něco dokončit a pracovat s prokrastinací. Trik je v tom, že tyto otázky byly studentům posílány 2x denně! Efekt nebyl vidět hned, ale po 1-2 dnech se začalo chování studentů měnit. Autoři studie sdílejí, že zásadní je práce opakování a konzistence v těchto otázkách. Super je to, že to studentům reálně pomohlo a posílání těchto zpráv je neostravovalo.

Citát ze začátku:

“Je snadnější se vyhnout chybám, nežli usilovat o dokonalost.”

Charlie Munger

Odkazy:


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Krátké díly
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat