Vyhledat

Pro lepší myšlení a rozhodování

S mentálními modely se učíme lépe myslet a reagovat na svět. Kvalita našeho myšlení se odvíjí od modelů uložených v naší hlavě. Proto je třeba je jako operační systém aktualizovat, obohacovat, abychom byli flexibilní i v moderní době. Ve dnešním dílu vám krátce představíme, co to mentální modely jsou a jak s nimi pracujeme. Co je to hodnotový kompas? Jaké rozhodovací principy můžeš aplikovat na svůj život? Co pro nás znamená být dobrý člověk? Pusť si dnešní díl a dozvíš se víc.

Časové rozvržení podcastu

02:00Co to jsou mentální modely? 05:00Pozitivní mantinely 10:00Elon Musk – rozhodovací principy 11:00Hodnotový kompas 15:00Efekty 2. a 3. řádu 21:30Ikigai

Když nemáš čas a energii, nemáš nic


Jedním z našich nejoblíbenějších mentálních modelů je rozhodovací princip – “když se nemůžeš rozhodnout, vyber si tu možnost, která ti v dlouhodobém měřítku přinese více času a energie”. Jsou to dva základní principy fungování člověka a života obecně. Bez času a energie nezbývá vůbec nic. Když máš hodně času a žádnou energii, je ti čas k ničemu. Když máš hodně energie a žádný čas, k čemu ti je?

Hodnotový kompas

Naše hodnoty jsou podprahovým mechanismem a orientačním bodem našeho chování, jednání, myšlení a ve finále i prožívání. Naše hodnoty jsou nám většinu času skryty, protože o nich často nemluvíme ani nepřemýšlíme. Ale nastavení hodnotového kompasu nám  může sloužit jako kotva v chaosu, ulehčí nám každé naše rozhodnutí a zlepší naše chování a působení ve světě. Hodnotový kompas je užitečný mentální model, kterým si můžeme pomoci při rozhodovátní. Jak? Uvedu příklad.


Jsem člověk, co mění názor ve světle nových důkazů?


Jako lidé máme tendenci ustrnout v jednoduchém světonázoru a černobílém vidění světa. Jakmile nás někdo konfrotnuje s jinými možnostmi, je těžké změnit svůj vlastní názor, ke kterému často chováme určité emoční sympatie. Tak například dejme tomu, že věřím, že je země placatá! Když se setkám s někým, kdo mi předloží celou řadu důkazů o tom, že Země je ve skutečnosti kulatá, mám mnoho důvodů bránit svůj vlastní názor a být slepý vůči důkazům ostatních, které vyvrací mou vlastní pravdu. Když vím o takové tendenci lidského mozku uzavírat se před novým poznáním a důkazy, můžu podle toho nastavit svůj hodnotový kompas. Mou hodnotou v tomto konkrétním případě je OTEVŘENOST a NEDOGMATIČNOST. Pokud chci být neustále s těmito hodnotami v kontaktu, můžu se sám sebe ptát na otázku : “Jsem člověk, co mění názor ve světle nových důkazů?”. Díky tomu si možná v budoucnu uvědomím svou tendenci uzavírat své názory před světem a naslouchat cizím argumentům.

Zdroje:

Paradox volby


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Krátké díly
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat