Vyhledat

Chyba, chyba a zase.. Chyba

Člověk je od narození sebe-zlepšovací mašina. Od přírody není dokonalý tvor, avšak dokonalost stále vyhledává. Na své cestě naseká spoustu chyb, ale právě díky nim se toho spoustu naučí a uloží do paměti. Ve dnešním dílu řešíme od všeho trochu. Od lidské potřeby prožívat vrcholové zážitky, až po existenci ve virtuálním prostoru. Kdo jsou to digitální domorodci? Proč se vracet k úplným základům? Co jsou to fantomové končetiny a jak prožívání “Já” mění virtuální realita? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte ve dnešním podcastu. Přejeme příjemný poslech.

Časové rozvržení podcastu

02:00Peak Experience: Jsme experti na vrcholový zkušenosti? 09:00Premeditatio malorum a prožívání 11:00Jungova dichotomie a život sám sebe prožívající 13:00Co děláme v přítomnosti za chyby? 15:00Úplné začátky a hormetický stres 19:30Jak objevit, v čem momentálně chybujeme?
24:00Homeostáza 28:00Digitální domorodci a roztříštěná pozornost 33:00Bude jednou člověk kompletně existovat v digitálním prostoru? 45:00Fantomové končetiny a mysl-ohýbající případy 59:00Konfrontace a zhodnocení chyb

Jak dlouho vydrží radost z jednoho dosáhnutého cíle?

Člověk je naprosto dokonalý tvor nejen v dosahování cílů, ale je i dostatečně kreativní při jejich vytváření. Neomezeně možností produkuje neomezeně cílů, která nás vedou k naplnění a štěstí v životě. Ale.. Je tomu doopravdy tak?

Jak se cítí člověk po tom, co si koupí nové auto? Zaplatí nový dům? Ujídá tabulku vytoužené čokolády? V jisté míře potěšení. Ale do všeho poté vhází vidle jedna neuromolekula prohánějící se mozkem – dopamin. Ten je totiž spolu s nervovými okruhy mozku biologickým základem lidské motivace a odměny. Dopamin je jako instruktor mozku, který ho naviguje, “co by měl dělat”. Díky němu vyrážíme do světa splňovat své základní potřeby. A i když by takový evoluční psycholog pravděpodobně řekl, že každé naše rozhodnutí souvisí jen s potřebou obstarat si potravu, zajistit bezpečí a vše navíc pak se schopností přenést své geny dále do generací našich potmků a jejich potomků, v praxi se to projeví tak, že člověk prahne po uspokojení z nových věcí, které zapadají ve svém důsledku do jedné ze zmíněných kategorií.


Hédonická adaptace


Hédonická adaptace je pojem, který označuje prvotní uspokojení, která ovšem netrvají dlouho. Člověk se na “rauš” z příchozích dopaminů rychle přizpůsobí. Na nové auto si po chvíli zvyknete, po jedné nákupní horečce následuje další a tak dále. Dopamin z nás dělá neustále ne(u)spokojené tvory. Chcete slyšet víc? Pusťte si dnešní podcast, kde je toho mnohem více!

“Chybu nemůžeš vnímat v přítomnosti. Chybu můžeš vnímat jen zpětně”

Zdroje:

  • Vliv postoje těla na náladu a myšlenky: Studie
  • Virtuální realita a vnímání “Já”: Studie
  • Kniha Mžik od Malcoma Gladwella: Odkaz


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Evoluce
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat