Vyhledat

“Nic není, jak se zdá?”

Každý v sobě nosíme naprosto originální chaos. Obtisk životní zkušenosti, precizní genovou výbavu, osobní předpojatosti, kulturní příběhy a nejrůznější statusy quo, které definují náš momentální život. Ale co když se s naivní zvědavostí začneme ptát. Jak věci kolem nás doopravdy fungují? Jak by mohly fungovat jinak? Jaká pravidla a příběhy přijímáme za své? V podcastu jsme přivítali Saru Polak, se kterou rozebereme svět od jeho uspořádání po historii až na samotnou hranu chaosu. Nemáme pro vás odpovědi, ale zveme vás do konverzace plné inspirativních otázek. Baví nás zjišťovat a obohacovat svou nevědomost a chceme, aby nás bylo víc. Přidáte se? Přejeme příjemný poslech.

Časové rozvržení podcastu

03:00Multioborovost a Cloudové společenství 06:30Sebevědomí a poslední rok 09:30Vědomá nekompetence a hack na práci s pocitem nedostatečnosti 09:30Projekt Na Hraně Chaosu 14:00Umělý karteziánský dualismus, hranice dvou světů 16:30Mohou společenské systémy fungovat paralelně se státem? 19:45Je to “lidstvo vs. Příroda” nebo “Lidstvo = Příroda”? 21:00Cestovatelská fetišizace přírody, počátek škatulkování světa 24:00GameStop a hedge fund kauza 28:00Moudrost z extrémů historie lidstva 36:00Anarchista bez počátku? 39:50Sobeckost v rámci mezí
44:00Marsové společenství ? 46:30Práce archeologů za 400 let 47:50Memento Mori 50:00Zapadání do průměrnosti a bias sociálního statusu 56:00Dělba práce a možnosti budoucnosti 66:00Gamifikace rozvoje práce 71:00Umělá Inteligence a mapování spojitostí 77:00Anti-fragilní systém 79:00Výhody a nevýhody mozku 84:00O co se opřít na hraně chaosu? 93:00lineární vs. Paralelní vnímání historie, Hindsight bias 105:00Závěrem

Otázky bez odpovědí

Ptaní se na otázky na které nemáme přímou, jednoduchou a intuitivní odpověď je v dnešní době extrémně důležitá. Pohybujeme se totiž ve světě, kde máme vše při ruce a vše je nám servírováno na zlatém podnosu. Jsou to jednoduchá řešení; status quo, ale pouze zdánlivě. 

Pohybujeme se v matrixu, na kterém se shodla většina. Tenhle matrix je onen status quo a v dnešním neuvěřitelně rychle měnícím se světě jsou extrémně důležité aktualizace. Stejně jako jedinec se potřebuje aktualizovat ve svém vlastním životě, tak lidstvo a společnost ve vývoji svém. No a zde přicházejí na řadu ony otázky; fungují jako potenciální stimul pro aktualizaci systému, který se mezitím mohl vychýlit z optimálního stavu fungování. 

“Nic není tak, jak vypadá.” 

Sara Polak

Být sám sobě kotvou

Pohybujeme se ve světě, který se neustále pohybujeme na hraně chaosu. Stejně tak je to s námi a se Sarou souhlasíme, že tu nejdůležitější kotvu můžeme najít v sami sobě. Jak na to? Je to cesta sebepoznání a hledání, jak by řekla paní profesorka Anna Hogenová, vnitřního pramene. Co je to, co nás nejvíc baví a zajímá? Co budeme dělat, i když za to nebudeme nic mít? Co jsou ty otázky, které nás nenechají spát?


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Evoluce
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat