Vyhledat

Je průměrnost něco špatného? Většina z nás nebudeme filmové hvězdy, ani úspěšní zpěváci. V něčem jsme dobří, v něčem špatní a v naprosté většině věcí průměrní. Je to špatně? Přijmutí průměrnosti nám ve skutečnosti dovoluje dělat celou řadu věcí, které jsem si dosud nedovolil. Ve dnešním dílu nás čeká prozkoumání průměrnosti, hon na fialové labutě, ale také ochutnávka typu uvažování, který se dnes více a více objevuje – metamodernismus. Skloubíme tradiční myšlení s tím magickým. Je to jako když spolknete modrou a červenou pilulku zároveň. Jdete do toho s námi?

07:00Mýtus Průměrnosti 22:35Černé a Fialové labutě – Naseem Taleb 32:00 Novodobí rebelové 43:00Rozum jako přesvědčovací mechanismus 42:00 Metamodernismus 45:00Double Think a Spiritualita

Co se dozvíte?

  • Co jsou to “černé a fialové labutě”
  • Proč má ve dnešní době smysl Metamodernismus
  • Jakou roli hraje průměrnost?
  • A proč může být průměrnost cestou ke konzistenci a zlepšování?

“Reální rebelové riskují nesouhlas a odmítnutí. Starý postmoderní povstalci riskovali údiv, šok, výkřik, znechucení, cenzuru atp. Dnešní rizika jsou jiná. Noví rebelové mohou být umělci ochotní riskovat zívnutí, protočení očí, posměch, parodování. Riskují osočení ze sentimentality, melodramatu. Z měkkosti, přílišné důvěřivosti. Z posměchu nad přílišnou snahou a upřímností.”

Foster Wallace

Chceš Tip na produkty, které dávají smysl?

Parťákem dnešního dílu je ⁠⁠⁠GymBeam⁠ -⁠⁠ ⁠⁠https://gymbeam.cz/⁠⁠⁠⁠ zadej kód BWA5 pro 5% slevu!


Zdroje a poznámky:

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako odbornou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšleníEpizoda 209
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat