Vyhledat

Vojta s Kryštofem se vydali prozkoumat jeden z nejstarších příběhů vůbec

Co všechno mají společného společnost a buňka? Vojta s Kryštofem se dnes vydali prozkoumat jeden z nejstarších příběhů vůbec, který píše sám život. O tom, kde se vzala evoluce, jak ovlivnila naše myšlení a chápání vzniku a vývoje všech živáčků povídá evoluční biolog Josef Lhotský.

Časové rozvržení podcastu

03:00Kde se vzala evoluce? 17:30Co je to přírodní výběr a velká myšlenka Darwina! 22:00Jaký je vztah mezi prostředím a organismem? Jak se ovlivňují? 30:00Neodarwinismus vs. Darwinismus 32:00Přežití nejsilnějšího nebo nejzdatnějšího? 35:30Evoluce toho nejpřítulnějšího/nepřátelštějšího, aneb symbiotické vztahy v evoluci! 42:50Můžeme evoluci využít ve svém životě, nebo v praktické oblasti práce, či vztahů? 48:00Uvědomění si relevantních informací a správné definování problémů
52:15Jaká velká vymírání nás čekají? 57:00Zastavení, zamyšlení a aktualizace strategií 62:00Jak se rozhodnout co dělat? Simon Sinek a jeho “Proč” 66:00Sobecký Gen 69:00Jsou živáčkové významové bytosti? 79:00Vědomí – Jak si vědomá hmota uvědomila samu sebe a začala zkoumat svoji historii? 87:00Člověk jako uzel síti 90:00Malá Mysl a Velká Mysl

Jsou venku naše vlastní Brain We Are doplňky stravy! A s kódem “BWA” máš klasicky 10% slevu!

Co se dozvíte?

  • O čem snil Darwin?
  • Jak se rodila evoluční teorie?
  • Jak můžeme evoluční principy přenést do osobního života či řízení firmy?
  • Co chybí současným firmám pro přežití?
  • Co je to “Sobecký gen”?
  • Co je to “Holobiont” a proč nám může prozradit naši “pravou podstatu”?

Evoluce je jeden velký příběh, který stále trvá a ještě neskončil

RNDr. Josef Lhotský Ph.D.

Vystudoval teoretickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se na symbiotické vztahy, což ve zkratce znamená, vztahy vzájemně prospěšné pro obě strany ať už na úrovní bakterií nebo celého lesa. Vyučoval na 4 katedrách 3 univerzit (Přf UK, FSS MU a FF UP). Je autorem knih “Sen noci Darwinovské” a “Symbiotický Vesmír”. V roce 2016 získal cenu nakladatelství Academia za překlad vědecké a populárně naučné literatury.

Žádný organismus nežije ve vzduchoprázdnu, každý organismus je součástí sítě vztahů, který popisuje ekologie.

Evoluce nejpřítulnějšího?

Často ze svého okolí slýchám: “evoluce je o přežití toho nejsilnějšího”. I když je toto tvrzení velmi populární a rozšířené, má své mouchy. Evoluční teorii založenou na celoživotním bádání poprvé zveřejnil Charles Darwin ve své knize ” v 19. století. Ve zkratce myšlenka přírodního výběru popisuje přežití a množení jedinců, lépe přizspůsobeným okolním podmínkám. Pro někoho tak pro přežití mohou platit velké svaly a ostré tesáky, pro jiného však výhoda je být co nejmenší, nenápadný a tichý. A možná být i svým způsobem “přítulný”. Jakousi přítulnost totiž popisuje i spolupráce mezi organismy a jejich symbiotické vztahy, kde platí, že pro přežití je výhodné, a možná až nezbytně nutné spolupracovat. Zde opravdu platí na první pohled neintuitivní tvrzení, že 1+1=3.

Evoluce není něco, co se organismům děje pasivně. Je to budoucnost, kterou si společně aktivně vytváří na základě všech zkušeností z minulosti. Ať chcete nebo ne, vaše narození z vás učinilo herce v nekonečném příběhu. Scénář si musíte napsat sami.

Josef Lhotský

Odkazy:


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

EvoluceEpizoda 121
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat