Vyhledat

Nová zajímavá studie, aneb jak si “jednoduše” prodloužit život!

 • Trvala 11 let
 • Na 2200 účastnících

Na MIT zkoumali, jak jsou různé mastné kyseliny a jejich úroveň v krvi asociovány s dobou dožití. Ukázalo se, že Omega-3 MK jsou asociovány s průměrnou dobou dožití o 5 let více.Vyšly i další studie, které našly podobný vztah, avšak byly závislé na zkresleném sebe-reportování (self-reporting) účastníků toho, jak moc jí jídla obsahující Omega-3, nebo doplňují omega-3.

Co jsou omega-3?


Jsou to tuky, nejčastěji je známe ze spojení „mastné kyseliny“. Mozek je primárně složen z tuku, stejně tak jako membrány každé buňky našeho organismu. Proto jsou zastoupení a kvalita tuků v naší stravě tak důležité, protože tuky pak ovlivňují veškeré naše fungování a myšlení. Díky modernímu stylu života se také historicky změnilo obsazení důležitých tuků v těle. Dříve jsme měli omega-3 v poměru vůči omega-6 mastným kyselinám 1:4. V dnešní době dosahuje poměr hodnot až 1:20-40, což je velká změna, a ta se projevuje na fungování našich buněk, tedy i našeho mozku a celého organismu. Proto je omega-3 docela důležité doplňovat.


Jak je konzumovat?

 • Rybí tuk
  Je nejčastější formou doplňování omega-3 mastných kyselin. Je však důležité se podívat také na to, kolik se zde nachází EPA a DHA. Měli bychom cílit po co nejvyšším množství DHA.
 • Krill Oil
  Olej z krillu obsahuje dobré množství EPA a DHA. Má však jednu velkou výhodu. Obsahuje i pro mozek blahodárný Astaxanthin.
 • Cod Liver Oil
  Olej z tresčích jater má podobný poměr EPA a DHA a tvoří asi 12 % tohoto tuku.
 • Lněné semínko
  Nenachází se zde ani EPA ani DHA, ale zato ALA, což je další komponent omega-3 mastných kyselin, který je pro nás výhodný. Nemá tolik benefitů jako výše zmíněné, ale přesto benefity má. Lněné semínko obsahuje asi 53 % ALA.


Zdroj:


https://academic.oup.com/ajcn/advance-article/doi/10.1093/ajcn/nqab195/6301120
https://www.eurekalert.org/news-releases/511669

Mimochodem i takové zajímavé studie, můžete najít v našem týdenním newsletteru, kde sdílíme ty 3 nezajímavější věci, na které jsme v týdnu narazili, žádný šum, pouze signál

Jsou venku naše vlastní Brain We Are doplňky stravy! A s kódem “BWA” máš klasicky 10% slevu


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

 • Natáčíme pro vás nové podcasty
 • Pozveme vás na offline akce
 • Společně budeme cvičit a meditovat