Vyhledat

Co s dozvíš v dnešním podcastu?

Existuje porucha příjmu přírody? Říká se, že příroda je mocná čarodějka. Děje se v ní tolik života včetně nejrůznějších rostlin, různě vinutých potůčků a také všemožných běhajících nebo létajících živáčků, kteří svou unikátností přispívají do místního ekosystému. Kdybychom měli zkoumat, jak celý svět přírody ovlivňuje lidské zdraví, ztratíme se v tom. A možná proto je dobré si připomenout, jak málo přírody se nám ve dnešním světě dostává. 

Co se ve dnešním krátkém dílu dozvíte?

  • Jak příroda ovlivňuje naše zdraví a imunitní systém?
  • Kolik přírody “zařadit” do svého života pro lepší zdraví? 
  • Proč ještě neexistuje porucha příjmu přírody? 

Obohaťte svůj mikrobiom

Co si představíte pod pojmem příroda? Někomu se v tomto případě jistě vybaví les, louka, savana, pláž a někomu třeba i titěrná rostlinka tyčící se na kancelářském stole. Ve všech těchto případech příroda disponuje ohromnou komplexitou. V lese nás čeká celý biosystém dalších organismů, kde někteří jsou tak malí, že je ani nepostřehneme. O to víc nás však ovlivňují. Naše tělo také není složeno jen z jednoho systému buněk, ale tvoří nás nejrůznější typy. Zároveň jsme osídleni další spoustou mikroorganismů, které nám pomáhají udržovat si stabilní zdraví. Člověk je tak v titěrném měřítku podobný systému lesa, který také tvoří pestrobarevnost a bohatost života. 

Leží odpověď na kvalitní zdraví v diverzitě?

Co se ukazuje z různých studií je, že právě diverzita hraje důležitou roli v udržování si kvalitního zdraví. Stejně jako smíšený les bude odolnější vůči negativním vlivům, než les složený pouze ze smrků, tak i člověk bude odolnější vůči nemocem, pokud se v jeho těle bude prohánět širší spektrum přátelských mikroorganismů. Obyčejná procházka do lesa nás tak obohacuje o další mikroorganismy a ukazuje se, že skrze nespecifické mechanismy se dokonce posiluje naše imunita. Speciálně pak T-buňky imunitního systému, které jsou důležité právě ve válce proti virům a bakteriím, které v těle rozhodně nechceme. 

Lesní koupel

Můžete tak do svého života zařadit něco, co praktikoval i Winston Churchill a pomáhal si tak zachovat nejen zdravou mysl, ale i zdravé tělo. Stejně jako si každý den dopřáváte koupel či sprchu ve vaně, věnujte si takovou přírodní či lesní koupel. Právě to je jeden z nejlepších kroků, které pro sebe, pro své zdraví a pro miliardy mikroorganismů, které vám pomáhají fungovat,  během dne můžete udělat. Ve dnešním podcastu se o tomto tématu dozvíte více. Přejeme příjemný poslech.


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat