Vyhledat

O duševním zdraví a odolnosti ke stresu s uznávaným profesorem

Jak přistupujeme ke stresu? A mohou nás zážitky z dětství ovlivnit na celý život? Duševní zdraví je otevřenou kapitolou každého člověka. Souvisí s naším vývojem, zkušenostmi, geny a ovlivňuje to, jak vnímáme svět kolem sebe. Ne vždy ale funguje jako dobře namazaný stroj a u každého z nás se může kdykoliv porouchat. Sem se neřadí jen velké duševní poruchy jako je schizofrenie, jde i o to, jak reagujeme na každodenní situace, které nás mohou překvapit. Každý máme své vlastní kognitivní schéma – depresivní, úzkostlivé, pozitivní … Jenže co ovlivňuje zda-li jsme citliví ke stresu či nikoliv? Právě proto jsme zavítali do Národního ústavu duševního zdraví za panem profesorem Cyrilem Höschlem. Během našeho rozhovoru jsme se vydali na cestu duševního zdraví, duševních poruch, stresových událostí a vlivu našeho dětství. S radostí vám proto představujeme dnešní informačně velmi bohatý díl podcastu. Přejeme příjemný poslech. 

02:00PSYCHIATRIE a její přesah do mezilidských vztahů 07:00Co je to DUŠE a Duševní Zdraví? 11:00Co jsou to duševní poruchy? Můžeme uchopit jejich podstatu? Vliv GENŮ vs. PROSTŘEDÍ 14:00Jde NAPROGRAMOVAT odolnost vůči STRESU ? Ranné dětské zkušenosti a jejich vliv na chování po zbytek života 22:00Psychoanalýza – Freud, Adler, Lorenz – Vrůstání jedince do společnosti 25:00Traumata 26:00Dobrý a Zlý Stres
31:30Kognitivní schémata : Jak se každý individuálně vyrovnáváme s náročnými životními situacemi ? 38:00Jak získáme korektivní zkušenost a vyrobit si jiné vzorce interpretace skutečnosti ? Your Title 41:00Zvídavost a Motivace v chování 45:20Proč máme neustále potřebu vysvětlovat svět kolem sebe? 48:30Imunizace Pravdy, Pseudověda, Vědecké Myšlení 54:00Smysl Života

Co se ve dnešním dílu dozvíte?

  • Co o nás a duševním zdraví vypovídá zvídavost
  • Co je to naučená bezmocnost
  • Proč máme neustále potřebu vysvětlovat svět kolem nás, i když to může být špatně? 
  • Jde naprogramovat živou bytost k odolnosti vůči stresu? 
  • Jak si vytvořit korektivní zkušenost nebo-li změnit reakci a vnímání stresových situací? 

Duševní zdraví a stres

Už léta ve vědě probíhá debata, zda-li na poruchy duševního zdraví má větší vliv naše zděděná genetická výbava nebo prostředí, kterému jsme v průběhu života vystaveni. Odpověď není ani na jednu nebo druhou stranu. Obě sféry jsou totiž propojené a významnou roli v nich hraje stres. 


Stresové události v dětství mají na náš život nemalý vliv. Přitom se může jednat o něco tak jednoduchého, jako je mateřská péče po narození. Experimenty na toto téma byly dělány u myší, ale ukázalo se, že když měla mláďata v dětství málo mateřské péče, projevilo se to na jejich citlivosti ke stresu v průběhu života. Jaký vliv má tedy stres na naše duševní rozpoložení, ale i na to, jak jsme schopni řešit všední problémy? O tom se dozvíte více ve dnešním dílu podcastu. 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat