Vyhledat

12 Podcastů co bys měl slyšet

Ve dnešním světě je více než dost možností, jak se vzdělávat. A kvalita závisí vždy na tom, k čemu všemu máme přístup, jelikož s více možnostmi si můžeme vybrat, co nás doopravdy zajímá. Takže jak se vzdělávat ve světě internetu a moderních technologií?

Na prvním místě je samozřejmě škola. To je něco, kam se dostaneme víceméně všichni. Je to jako defaultní balíček, který dostaneš na začátku každé hry. Takovej beginner´s guide, než si trochu ohmatáš ovládání. Spousta lidí ale tenhle basic tool balíček považuje radikálně za definitivní a dostačující. Tak se ve hře drží nohama na zemi, pobíhají kolem, zabíjí gobliny Ačkama z testů a jsou zkrátka v pohodě, protože je nikdo nenutí se zajímat o něco mimo tuhle krabici. Ten zbytek, co se začal zajímat, zjistil, že ve hře může létat.

Jak jsme začali létat my? Otevřeli jsme dveře informacím, které jsou všude kolem a postupem času z nich vyfiltrovali ty, které nás opravdu zajímají. Mimo školní systém totiž existuje spousta platforem, kde se můžeme nadchnout pro cokoliv, co nás zaujme. Jsou to podcasty, knihy, rádia, kurzy, online semináře.. A tak většina poznání biologie, mozku a všeho, co děláme nepochází ze školy, ale převážně z těchto zdrojů. A ty nás opravdu nakoply k tomu, abychom dokázali létat světem možností. Ale pozor! Ne každé médium je kvalitní zdroj!

Proto bychom se chtěli podělit o několik tipů, co používáme, posloucháme, čteme. V tomto článku se mrkneme na podcasty.

Podcasty: U nás novinka, na západě zaběhlá věc. Dají se poslouchat na itunes, Spotify, ale my doporučujeme aplikaci Castbox. Je uzpůsobena přímo na podcasty, kde můžete odebírat své oblíbené pořady, stahovat je offline a vždy dostat notifikaci, když vyjde nový díl. Nedokážu si bez ní už představit jedinou cestu metrem.

Jaké podcasty doporučujeme:

The Tim Ferriss Show

Tim sám o sobě je moc zajímavý člověk. Napsal několik knih, učí se jazyky na čas, experimentuje se svým tělem a zpovídá ty nejlepší a nejinspirativnější mozky anglicky mluvícího světa. Má úžasný mind-set a neustále se posouvá dál, hledá smysl, zlepšuje sebe a svou zkušenost. Doporučujeme epizody 97 a 136: Naval Ravikant, 145: Cal Fussman, 325: Lessons from Tony Robbins, Richard Branson, Ray Dalio and others, 164:  Kevin Kelly, 222: Jerrod Carmichael, 191: Science and art of learning anything faster, 131: Eric Weinstein, 173: Lessons from Geniuses, Billionaires, and Tinkerers, 336: Scott Belsky, 344: A.J Jacobs, 302: Aubrey Marcus, 321 Brandon Stanton. A je jich mnoho, které nás namotivovaly a stále motivují něco dělat.

Joe Rogan Podcast:

Většina z vás asi pamatuje televizní seriál Fear Factor a jeho vlasatého moderátora Joea. Ten samý Joe je nyní sice plešatý, ale je jedním z těch, kdo podcastování udali jeho směr v úplném počátečním boomu. V jeho podcastu “The Joe Rogan Experience” je všechno. Joe má spoustu hostů od astrofyziků, přes biology a psychology až ke stand-up komikům. Jeho formát je delší, než většina, ale díky tomu hovor vypadá jako příjemný pokec se spoustou užitečných informací. Jeho zvědavost vždy odkryje spousta zajímavých témat a nejrůznějších teorií. Doporučujeme díly s hosty jako jsou Rhonda Patrick, Neil de Grass Tyson, Jordan Peterson, David Goggins,  Peter Attia, Gabor Maté, David Sinclair, Dan Carlin, Gad Saad, Sam Harris, Wim Hof, Ben Greenfield, Michael Shermer, Hamilton Morris, Duncan Trussel, Steven Pinker, Bret Weinstein, Eric Weinstein, Graham Hancock.

Future Thinkers Podcast:

Michael a Eva jsou nomádi, co cestují po světě a zabývají se budoucností po všech stránkách. Řeší témata od psychedelik přes možné budoucí uspořádání společnosti, až po technologické systémy, které mohou vyřešit spoustu dnešních problémů.

Genius Life podcast:

Max začal svoji misi v boji proti Alzheimerově chorobě opravdu vážně. V pozadí stojí silný příběh jeho matky, která touhle nemocí trpěla a Max, který není doktor, ale novinář, se začal zajímat, jak toto onemocnění zvrátit. Napsal knihu Genius Foods, kde poskytuje výčet článků a studií na téma, jak se zdravěji stravovat a jak předejít podobným neurodegenerativním onemocněním. Ve svém podcastu zpovídá osobnosti v oblasti zdraví, fitness, stravování, ale i spoustě dalších.

Impact Theory:

Potřebuješ pořádnou dávku motivace? Tom Bilyu vytáhne z lidí ty nejlepší příběhy. Jak začínali, co řeší za problémy. Překážky na jejich cestě. A jejich MINDSET! Z jeho show krystalizuje, jak se nikdo nerodí DOKONALÝ a mnohdy ty nejúspěšnější lidé mají ty nejšílenější příběhy a NEUSTÁLE ve svém životě řeší nějaký problém. Protože to je už v lidské podstatě. Každý díl Impact Theory je masterpiece a rozhodně je z čeho čerpat. Za mě doporučuji osobnosti Wim Hof.

Here We Are:

Shane Mauss, jako host odvádí úžasnou práci, kde se důvtipnými otázkami dostává do hloubky daného tématu. Je to vědecký podcast, který je v podstatě založen na evoluční psychologii. Shane je ale stand-up komik, vzal si snad všechna nám známá psychedelika, zajímá se o spoustu věcí a je všemu otevřený. Moc doporučujeme třeba epizody: 197: Self Deception + Evolution, 167: Sleep + Social Behavior, 182: Disgust + Morality + The Law, The Evolution of Language, Illusion of Explanatory Depth. Je toho ale mnohem víc a každá epizoda má něco zajímavého a stojí za to. 

Mind Pump:

Mind Pump je skvělý podcast do posilovny. Sal, Adam a Justin jsou 3 hosté, kteří se v každé epizodě baví o všem, co je napadne, takovým kamarádským hovorem. Zmiňují i nové studie a novinky a předávají své zkušenosti. Snaží se bourat mýty ze světa fitness a předávat užitečné info skvěle srozumitelnou a vytříbenou formou, kterou vypilovali za 60 let společných zkušeností s trénováním. V druhé půlce každého dílu se vždy věnují odpovídání na otázky ze světa fitness, které zasílají jejich posluchači.

Philosophize This!

Náš oblíbený filosofický podcast! Když jsme ho našli, bylo to jako najít truhlu se zlatem (nebo bitcoinama?). Host Adam West probírá ty nejsložitější filozofické koncepty a jde postupně hezky od začátku. Nesnaží se používat “fancy” filosofická slova, kterými by mnohé zmátl, ale snaží se vysvětlovat vše v souvislostech jak logických, tak historických. Je to velice příjemná zkušenost a některé díly vašemu mozku  dají opravdu zabrat i na pár dní. Adam se na díly připravuje vážně dlouho a podle toho vypadá i jejich kvalita. Mezi naše nejoblíbenější patří série: John Locke, David Hume, Kant, Hegel, Kierkegaard, Sartre a Camus, Nietzsche, Schopenhauer a Heidegger.

Making Sense with Sam Harris:

Další vědecko filosofický podcast na kterém nám Sam Harris otevírá nejen mysl svou ale i ostatních. Hosté jsou jsou v současné době jedni z nejbrilantnějších na světě. Často řeší témata vědomí, meditace, sekulární spirituality, etiky a psychologie.

Stuff to Blow Your Mind:

Velice zajímavý podcast, na kterém se hosté Robert Lamb a Joe McCormick ponoří do různých témat, které občas mohou vypadat zvláštně. Je to ale zábavné a většinou se dozvíte něco co jste ještě nevěděli a jestli jste jako já, tak z toho máte zvláštní uspokojení. Tenhle podcast mi přesně tohle uspokojení přináší.

Dan Carlin’s Hardcore History:

Ostatními podcastery a mnoha lidmi považován za jeden z nejlepších podcastů na světě. Dan Carlin se na epizodu, která trvá 3-6 hodin a některá témata mají celé série, připravuje několik měsíců. Jestli vás nikdy nebavil dějepis, tak u tohoto nemáte stejně jinou možnost, než být nadšení. Dan Carlin se potápí do hlubin historických událostí z různých období. Každou událost vystaví od základu a těch nejtitěrnějších detailů a spojitostí. To vše zvládá předávat zábavnou a poutavou formou. Série, které se mi moc líbily: Blueprint for Armageddon, Wrath of the Khans, Celtic Holocaust.

StarTalk

Neil deGrass Tyson je ředitelem Haydnova planetária v NewYorku a jeden z nejlepších popularizátorů Vesmíru a fyziky, co znám. Na jeho StarTalk Podcastu často řeší Vesmírná témata od multivesmírů až po quarky a bosony a skrze rozhovory s dalšími fyziky a stand-up komiky dokáže vysvětlit složitou tématiku zábavnou formou. Mimo StarTalk doporučujeme jakýkoliv rozhovor s Neilem na youtube. Jeho věty umí vyvrtat moc příjemnou díru do hlavy.

Tento článek budeme postupně rozšiřovat o nově objevené fascinující podcasty a epizody, které nás nadchly!

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat