Vyhledat

7 Evidence-Based Kroků ke Smyslu

Jako lidé jsme příběhové bytosti. Příběhy milujeme a příběh, který si vyprávíme sami o sobě výrazně ovlivňuje naše životy. V roce 1949 popsal Joseph Campbell jeden z našich oblíbených mýtických příběhu, který si vyprávíme pořád dokola “The Hero´s Journey” – Cesta hrdiny.

A tady je k tomu fascinující studie o smyslu, co mě zaujala:

Joseph Campbell popsal 17 kroků, které jsou na této cestě obsaženy no a do hledáčku si je vzala věda. Ukazuje se, že pokud vnímáme svůj život v tomto narativu, vnímáme ho jako smysluplnější. Následně pak zredukovala oněch 17 kroků na 7 klíčových elementů a následně vytvořila intervenci, kterou výzkumníci nazvali “restorying”, tedy jakési “pře-příběhování”. Vnímání těchto 7 bodů ve vašem životě a jejich vzájemné propojení. Zkuste skutečně najít každý bod a skutečně cokoliv vnímat v tomto kontextu (Něco jste se naučili/dostali jste práci/udělali jste maturitu/Překonali jste těžkou životní situaci atp.).

7 kroků:
  1. Jste protagonista (Frodo)
  2. Který prochází nějakou změnou (Opouští kraj)
  3. A začne nějakou výzvu/úkol (Zničit prsten)
  4. Dáte se dohromady se spojenci (Gandalf/Sam)
  5. Překonáte výzvu (Poražení Saurona)
  6. V procesu te transformujete (Nalezení vnitřní síly)
  7. Zanecháte odkaz (Frodo se vrací zpátky)

Intervence slouží pro změnu rámce a vnímání sami sebe a svého příběhu. Měla by nám pomoci ukázat, kde těchto 7 klíčových bodů můžeme vnímat a jak jsou propojeny. A ukázala se fascinující věc, kterou vědci kauzálně dokázali propojit s touto intervencí; čím více těchto bodů náš život obsahuje, tím ho nacházíme smysluplnější, uspokojivější, lépe se vypořádáváme s výzvami a máme méně deprese.

Nemusíme být hrdiny vesmíru a zachránit planetu, můžeme ale být hrdiny svého vlastního života a zachránit sebe a třeba pomoci jednomu člověku.

Uvolnili jsme posledních pár míst na naši půlroční Akademii Brain We Are zde.

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat