Vyhledat

Lidská mysl je občas fakt divnej proces a proto se dnes Kryštof s Vojtou pustili do objevování těch nejzajímavějších fenoménů, které jsou s ní spojeny. Bavíme se o symbolické povaze lidského světa a kolektivních imaginacích a iluzích, kterým téměř všichni, pokud žijeme ve společnosti podléháme. O vtělené kognici a jak nám naše tělesné procesy ovlivňují to, jak vnímáme atraktivitu ostatních (a jak toho využít). O zvláštních zkreslení vnímání ostatních sebe sama a že ve skutečnosti bychom všichni být o trochu progresivnější, než dáváme najevo. A o tom, jak nám naše myšlení a kognitivní funkce ovlivňuje oblečení. Tohle všechno a mnohem víc v dnešním díle podcastu Brain We Are.

Časové rozvržení podcastu

03:00Stoická Moudrost 05:30Kolektivní Iluze 10:00Symbolická povaha lidského světa 13:00Sémantická síť – Fenomén Pekaře/pekaře 17:00Oblečená Kognice 26:00Mylně přisouzené vzrušení 36:00Pluralistická Ignorance 53:00Příběhy reprezentující fenomény o kterých jsme mluvili

Ve dnešní epizodě:

  • Jak to, že žijeme v kolektivní iluzi a co to znamená?
  • Co je to vtělená kognice a jak nám ovlivňuje vnímání?
  • Jak nám oblečení ovlivňuje myšlení?
  • Jak se nám zkresluje vnímání ostatních?

    To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.

Každá emoce je zpočátku slabá. Poté se ale probudí a nabírá na síle. Zbrzdit ji hned je snazší než ji následně potlačovat.

Seneca

Záhady Naší Mysli

Ještě že toho o sobě máme tolik zkoumat, zábava nás přejde jen velice těžko. Jeden z nejzajímavějších fenoménů je tzv. oblečená mysl (enclothed cognition). Přišli s ním výzkumníci v roce 2012, když jim něco ve výzkumu o oblečení úplně nezapadalo, protože se řešilo hlavně to, jak je lidé vnímají a ne až tolik ja se mění vnímání jich samých.

Jako lidé žijeme ve světě symbolů, které nabírají nejrůznější výrazy. Je to taková kolektivní iluze a všichni se vlastně nevědomě domlouváme, že něco bude tak či onak. Třeba hodnota peněz, oblečení co si vezmu/nevezmu do práce, hospody, nebo třeba do divadla. Jak si sednu v restauraci a na jaké straně najsu své příbory. Tohle všechno jsou arbitrární pravidla, která sama o sobě k ničemu moc neslouží, slouží (některá z nich) až tehdy, když se na nich domluvíme a společně je dodržujeme. A díky tomu můžeme žít ve společnosti v které žijeme a naše slova a symboly narůstají na významové důležitosti. Takže tady máme nějakou symbolickou povahu věcí ke které výzkumníci přidali vtělenou kognici, tedy to, jak naše myšlení ovlivňuje naše tělo, od postavení, po jeho vnitřní procesy, jako je tlukt srdce atp. K tomu ještě namíchali priming, tedy jakési přednastavení naší mysli. Z tého kombinace vzešel nový pojem, enclothed cognition.

Oblečení je také symbol a ovlivňuje nás víc, než si myslíme. Lidé, kteří si myslí, že maj bílý plášť doktora, nebo vědce, tak si vedou v kognitivních testech signifikantně lépe, než ti, kteří si myslí, že mají (totožný) plášť malíře. A ti, kteří o tom, že plášť nosi jen přemýšlí jsou někde mezi. Oblečení nám tedy dává úplně nejsilnější kombinaci toho všeho. Plášť cítíme, má tedy efekt i na vtělenou kognici, víme, že je doktora/malíře, využívá tedy i priming a jeho nejsilnější role je role symbolu, který reprezentuje buď jakousi intelektuální činnost a činnost uměleckou. Tohle všechno nás, naše myšlení a chování ovlivňuje nevědomky každým dnem.

Chcete se naučit pracovat se svým mozkem?

Náš Online Kurz Průvodce Mozkem a Myslí, aneb to nejlepší z Brain We Are je poslední 3 dny se 50% slevou, zadej kód “BWA30” a vzdělávej se každý den! Je to i forma, kterou podpoříte naši tvorbu a umožníte nám s vámi zdarma sdílet pro nás ta nejdůležitější témata.

Děkujeme všem, kdo přispíváte velkým dílem k naší tvorbě

Zdroje:

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Nejvíc mě fascinuje vědomí a podstata reality. Zkoumání vesmíru, jak vnějšího, tak vnitřního a sdílení to se světem je to, co mě naplňuje.

Více z tohoto pořadu

MindsetEpizoda 152
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat