Lidská mysl je občas fakt divnej proces a proto se dnes Kryštof s Vojtou pustili do objevování těch nejzajímavějších fenoménů, které jsou s ní spojeny. Bavíme se o symbolické povaze lidského světa a kolektivních imaginacích a iluzích, kterým téměř všichni, pokud žijeme ve společnosti podléháme. O vtělené kognici a jak nám naše tělesné procesy ovlivňují to, jak vnímáme atraktivitu ostatních (a jak toho využít). O zvláštních zkreslení vnímání ostatních sebe sama a že ve skutečnosti bychom všichni být o trochu progresivnější, než dáváme najevo. A o tom, jak nám naše myšlení a kognitivní funkce ovlivňuje oblečení. Tohle všechno a mnohem víc v dnešním díle podcastu Brain We Are.
Časové rozvržení podcastu
Ve dnešní epizodě:
- Jak to, že žijeme v kolektivní iluzi a co to znamená?
- Co je to vtělená kognice a jak nám ovlivňuje vnímání?
- Jak nám oblečení ovlivňuje myšlení?
- Jak se nám zkresluje vnímání ostatních?
To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.
Každá emoce je zpočátku slabá. Poté se ale probudí a nabírá na síle. Zbrzdit ji hned je snazší než ji následně potlačovat.
Seneca
Záhady Naší Mysli
Ještě že toho o sobě máme tolik zkoumat, zábava nás přejde jen velice těžko. Jeden z nejzajímavějších fenoménů je tzv. oblečená mysl (enclothed cognition). Přišli s ním výzkumníci v roce 2012, když jim něco ve výzkumu o oblečení úplně nezapadalo, protože se řešilo hlavně to, jak je lidé vnímají a ne až tolik ja se mění vnímání jich samých.
Jako lidé žijeme ve světě symbolů, které nabírají nejrůznější výrazy. Je to taková kolektivní iluze a všichni se vlastně nevědomě domlouváme, že něco bude tak či onak. Třeba hodnota peněz, oblečení co si vezmu/nevezmu do práce, hospody, nebo třeba do divadla. Jak si sednu v restauraci a na jaké straně najsu své příbory. Tohle všechno jsou arbitrární pravidla, která sama o sobě k ničemu moc neslouží, slouží (některá z nich) až tehdy, když se na nich domluvíme a společně je dodržujeme. A díky tomu můžeme žít ve společnosti v které žijeme a naše slova a symboly narůstají na významové důležitosti. Takže tady máme nějakou symbolickou povahu věcí ke které výzkumníci přidali vtělenou kognici, tedy to, jak naše myšlení ovlivňuje naše tělo, od postavení, po jeho vnitřní procesy, jako je tlukt srdce atp. K tomu ještě namíchali priming, tedy jakési přednastavení naší mysli. Z tého kombinace vzešel nový pojem, enclothed cognition.
Oblečení je také symbol a ovlivňuje nás víc, než si myslíme. Lidé, kteří si myslí, že maj bílý plášť doktora, nebo vědce, tak si vedou v kognitivních testech signifikantně lépe, než ti, kteří si myslí, že mají (totožný) plášť malíře. A ti, kteří o tom, že plášť nosi jen přemýšlí jsou někde mezi. Oblečení nám tedy dává úplně nejsilnější kombinaci toho všeho. Plášť cítíme, má tedy efekt i na vtělenou kognici, víme, že je doktora/malíře, využívá tedy i priming a jeho nejsilnější role je role symbolu, který reprezentuje buď jakousi intelektuální činnost a činnost uměleckou. Tohle všechno nás, naše myšlení a chování ovlivňuje nevědomky každým dnem.
Chcete se naučit pracovat se svým mozkem?
Náš Online Kurz Průvodce Mozkem a Myslí, aneb to nejlepší z Brain We Are je poslední 3 dny se 50% slevou, zadej kód “BWA30” a vzdělávej se každý den! Je to i forma, kterou podpoříte naši tvorbu a umožníte nám s vámi zdarma sdílet pro nás ta nejdůležitější témata.
Děkujeme všem, kdo přispíváte velkým dílem k naší tvorbě
Zdroje:
- Enclothed cognition – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022103112000200
- https://www.researchgate.net/publication/13599647_That_Swimsuit_Becomes_You_Sex_Differences_in_Self-Objedification_Restrained_Eating_and_Math_Performance
- Misatribuce Vzrušení – https://en.wikipedia.org/wiki/Misattribution_of_arousal
- Kniha You are Now Less Dumb – David McRaney
- Pluralistická ignorance – https://collaborate.princeton.edu/en/publications/pluralistic-ignorance-and-alcohol-use-on-campus-some-consequences
- Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram nebo Facebook
- Podpořte nás jednorázově nebo na startovači
- Zadej kód “BWA” pro 10% slevu na UpLife.cz
“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”