Vyhledat

3 tipy jak být chytřejší, silnější a společenštější 

Nedávno jsem přemýšlel nad tím, co mi dalo 5 let tvorby podcastu. Zpovídali jsme lidi a nořili se do hlubokých exkurzí do nejrůznějších témat. Co mi to dalo? Mou odpovědí je – superschopnosti. 

A jednou z nich je schopnost klást otázky! 

Naučit se pokládat kvalitní otázky je dovednost na celý život. Otázka Vám umožní naslouchat a tudíž nemluvit. A aby taková otázka byla dobrá, musí ji doprovázet opravdový a upřímný zájem o toho druhého člověka nebo o téma. Zájem – otázka – naslouchání dělají s lidmi zajímavé věci. Umožňují vytvořit vřelé prostředí pro sdílení a každá další otázka tříbí preciznost konverzace. Právě díky tomu se nám na podcastu děje, že se často po 2hodinovém rozhovoru s hosty rozcházíme s pocitem, že se nejspíš nevidíme naposledy. 

Benjamin Franklin měl trik, že žádal své nepřátele, aby mu půjčili svou oblíbenou knihu. Tím kultivoval jejich přízeň, a dokonce i ochotu vyjednávat. A stejný efekt nám propůjčují otázky a naslouchání – požádat někoho, aby Vám vyprávěl o svém životě nebo o něčem, co ho fascinuje, co mu nedá spát, nám umožňuje budovat silná společenská pouta, dozvídat se nové věci a být celkově milejší na sebe navzájem. 

A teď už k Jonathanovi Haidtovi. 3 tipy, které Vám pomohou být chytřejší, silnější a společenštější. 

1) Chytřejší – Získej zpět kontrolu nad svou pozorností. Nenechávej ji pouze pasivně skákat mezi sociálními sítěmi, ale aktivně si vybírej, kam ji dáváš. 

2) Silnější – Vystavuj se novým výzvám. Fyzickým i mentálním. Ty tě dlouhodobě posilují a kultivují Anti-fragilitu. 

3) Společenštější – Naslouchej lidem. Nauč se pokládat otázky. 

Řiď se těmito tipy a budeš šťastnější v práci, ve společenském i v milostném životě, radí Jonathan Haidt. 

To je pro tento týden od nás vše. Rozloučím se s Vámi takovou mou pobídkou k zamyšlení. Osobně si rád zapisuju zajímavé otázky a některé z nich kladu pak opakovaně lidem. Jednou z nich je třeba tato: 

“Co bys právě teď dělal/a, kdybys věděl/a, že tohle všechno je jen lucidní sen?” 

Zamýšlíš se někdy na otázkami, které kladeš ostatním? A jakou oblíbenou otázku kladeš často lidem ty? Napiš nám to do komentáře!

Proto aby se člověk naučil zacházet se svým mozkem a myslí jsme vytvořili celý komplexní online kurz Průvodce Mozkem a Myslí, kde je 9,5h obsahu včetně praxí a máme na něj krásné zpětné vazby. Právě teď si ho můžeš pořídit s celkovou slevou 30% s kódem “BWA30”. (Sleva 20% už tam je, tohle je dalších 10% k tomu).

Víc Informací najdeš tady

Vstoupit do diskuze

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat