Vyhledat

Lukáš Sedláček – Jaká je podstata člověka?

Co se skrývá v podstatě člověka a utíkáme před vlastní nahotou?

Naše identita je křehká a závislá na spoustě faktorech kolem nás. Jako si na sebe každý den oblékáme oblečení, abychom skryli nahotu těla, oblékáme se také do nejrůznějších podob, sociálních bublin a názorů, abychom skryli nahotu své identity a nejistotu s ní spojenou. Přitom stejně jako tělo je i identita něco, co se s námi vyvíjelo po tisíce let a neustále střídalo podoby. Hledání identity a s ní spojeným smyslem je velkým tématem dnešní doby. Proto si ve dnešním dílu podcastu povídáme s Lukášem Sedláčkem, který formování identity a hledání smyslu člověka řeší z pohledu lidských dějin a religionistiky. Jaký je rozdíl mezi cyklickým a lineárním vnímáním světa? Proč je těžké vyvracet konspirační teorie? Jaký smysl mělo cyklické vnímání světa pro různé kultury? Může být lenost v myšlení nebezpečím pro člověka? O tom a ještě více se dozvíte ve dnešním dílu s Lukášem Sedláčkem. Přejeme příjemný poslech.

03:00Zájem 06:00vnímáme celou realitu? 13:00Darwin a zkoumání žížal 17:00Velká otázka smyslu: Jak se vytvářela naše identita? 19:20Cyklické a lineární vnímání času, abstrakce smyslu a Boha 29:00Instinkty 34:00Člověk, jeho nahatost a neustálá potřeba si “něco” oblékat 38:00Přeludy a Kamasútra 40:40A cykly znovu
49:00otázka smyslu PROČ 53:00Nietsche – Velbloud, Lev a Dítě 59:00Morálka dilemata vs. Zodpovědnost za naši budoucnost 65:00Sobeckost vedoucí k altruismu 71:30Jednota a duch doby 74:00Zamiluj se zpátky do reality 89:30Rozdělení a atomizace společnosti 100:00Strategie a praktiky: Jak se bránit dogmatům a kultivovat svou mysl? Jak číst knihy?

Lukáš Sedláček

Lukáše Sedláčka zajímají otázky smyslu, etiky a identity v lidských dějinách, v současnosti a budoucnosti – kombinuje zájem o filozofii, historii, politologii, mytologii, psychologii a religionistiky. Touha po vědění prolíná celý jeho život. Studoval obory mezinárodních teritoriálních studií, religionistiky, hebraistiky, evropských studií a mezinárodních vztahů na UK (PhDr. z Evropských studií, výzkum evropské identity) a pak mezinárodní vztahy na Cambridge (Master of Philosophy, Mezinárodní vztahy)

Založil také vzdělávací platformu ELAI, mezinárodní soc. síť básní Poetizer  a Týden inovací

Velká otázka smyslu

Jak se formovala naše identita v dějinách? Naše dějiny nejsou jen historické. V evoluci naši předci měli mnoho podob a identit. Identifkovali se (většinou, aniž by o tom věděli) s věcmi důležitými pro své přežití. Takový amébovitý prvok před stovkami milionů let byl přitahován ke své potravě. Ve svém prostředí byl sotva schopen rozeznat chemické sloučeniny a právě “chemie”, která signalizovala potravu nebo nebezpečí tvořila jeho přímý kontakt se smyslem jeho života – s přežitím. Tak tomu bylo i o milion let později a další milion let později. I naši jeskynní předci byli přímo identifikování se svými potřebami – jídlo, sex, bezpečí. S vývojem kultury už se ale stálo něco jiného. Naše smyslu-tvorné věci, které utvářely identitu živého tvora po miliony let, změnily svou podobu. S velkými technologickými pokroky jako byly oheň, zemědělství, doprava, komunikace, jazyk, přišla i velká míra možností a člověk si rázem začal pokládat ony palčivé otázky – odkud pocházím? Kde se vzalo všechno to kolem? Po dalších tisíc a několika letech píši tento text a jako lidstvo žijeme ve světě, kde můžeme zkoumat Vesmír, identifikovat se se spoustou sociálních bublin a tak nám i možnosti, jak naplňovat svou identitu neusátle rostou. Myslíte si, že dnes procházíme krizí vlastní identity a smyslu života? My se o tom bavíme ve dnešním podcastu s Lukášem Sedláčkem! 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Evoluce
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat