Vyhledat

Biohacking stresu: proč je stres jako protrhnutá přehrada?

Co s námi dělá stres a jak se s ním vyrovnat?

Existuje dobrý a špatný stres. Ten dobrý nám neustále slouží. Ve dnešním světě nám stres pomáhá tak, že nás ráno probudí ze spánku, aktivuje pro všední činnosti a pohotově nás zažene do bezpečí, kdykoliv je potřeba. Je navrhnut tak precizně, aby působil efektivně. V případě potřeby zkrátka rychle nastoupí a rychle zase odejde. Jenže život ve zrychlené době jako je ta dnešní pohání kolečka stresu naplno, a to působí celou řadu poruch, úzkostí a ovlivňuje to všechny aspekty života. Když se protrhnou přehrady stresu a tělem se prohání stres chronický, je to asociováno i s rozvojem nejrůznějších neurodegenerativních a metabolických poruch. Dnes vám odvyprávíme příběh takového stresu ze všech stran. Přejeme příjemný poslech. 

01:50Pyrrho, Řecký filosof 02:20Neuvědomovaný stres 08:50Trénink mozku a supernástroj meditace 18:50Co je to stres a jak se chová v těle? 20:30Stres v MOZKU a protrhlá přehrada, co nejde zastavit! 23:30Přecitlivělost ke stresu a zánět 28:30Kortizol (stresová molekula) a jeho vliv na paměť 32:30Hlad v mozku a jak ho ovlivňuje stres? 36:30Sauna, proteiny tepelného šoku a oprava DNA 39:50Může být stres i pozitivní pro tělo? Aneb účinky hormetického stresu
47:20Odpočinek jako extrémní situace dnešní společnosti 48:30Meditace a vliv na stres 50:50Vliv myšlenek a prostředí na epigenetiku 53:00Dětství, stres a život 59:30Deprese, úzkosti a spouštěče 61:30Bariéra proti stresu 64:30Učení a zdravá míra stresu 66:00Sebe-měření stresu 68:30Dech pro uklidnění a HRV pás

Co se ve dnešním dílu dozvíte?

  • Kdy stres slouží tam, kde je potřeba a kdy je ho přespříliš? 
  • Co je to neuvědomovaný stres? 
  • Jak vypadá v mozku? 
  • Proč chronický stres v těle vypadá jako protrhnutá přehrada bez kontroly? 
  • Jaký vliv má stres v dětství na paměť a inteligenci během života? 

Když se stres urve ze řetězu

Stres můžeme v jednoduchosti rozdělit na dobrý a špatný. Bez toho dobrého bychom ve světě moc dlouho nepřežili. V případě nebezpečí nás postaví rychle na nohy a my můžeme utíkat. Během toho v těle tlumí ostatní méně důležité procesy pro momentální přežití a pro útěk. Mezi ně patří utlumení imunitních funkcí, schopností precizně komunikovat, trávit a mnoho dalšího. Krátkodobě je to skvělé a splní to svůj účel. Jenže co dlouhodobě? 

Zde je právě rozdíl mezi dobrým a špatným stresem. Dnešní doba, ač se v ní nenachází mamuti a šavlozubé kočky, přichází se spoustou umělých stresorů. Člověk je tak často vláčen mezi strachem z budoucí zkoušky, úzkostí z práce a šéfa či z nepředpověditelných podmínek našeho prostředí. Chronický stres se prohání našimi těly a páchá malé i velké škody. Tělo i mozek v takové situaci začínají bláznit a na té biologické úrovni dělat věci, které by normálně dělat neměly. 

Jak si vystavět bariéry proti stresu?

Pochopení stresu může pomoci s ním začít lépe pracovat a dělat to zároveň efektivně. V druhé části se tak věnujeme i metodám a principům, jak si vystavět bariéry proti stresu. Jak trénovat mozek? Jak praktikovat pozitivní stres pro dlouhodobé zdraví? Jak svůj stres měřit a odhalit spouštěče? To vše se dozvíte ve dnešním podcastu. Přejeme příjemný poslech.


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Biohacking
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat