Vyhledat

O houbách a lidech, příběhy z Černobylu

Houby jsou fascinující organismy. Tak proč se o nich nedozvědět něco víc?

Nám známe hříbky a muchomůrky jsou jen vrcholem ledovce celé říše hub. Další z nich se v roztodivných formách a velikostech vyskytují téměř ve všech prostředích včetně lidského těla nebo několika kilometrových lesních ploch. Člověk má s houbami bohaté historické zkušenosti. Lidé je po staletí sbírají pro jídlo, ale také pro jejich léčivé nebo psychoaktivní účinky. Není se tak čemu divit, že se houby  staly zájmem i vědeckého bádání. Do našeho podcastu přijal pozvání mikrobiolog pan Doc. RNDr. Jiří Gabriel, DrSc. Co jsou houby vlastně zač? Kam sahá jejich historie? Co se ví o halucinogenních a léčivých houbách? Jaké trable a historky skýtá vědecké řemeslo? O tom všem se dozvíte ve dnešním dílu o houbách a lidech! Přejeme příjemný poslech. 

05:00Jaké houby rostou u nás doma ? 08:00Co jsou HOUBY vlastně zač? 11:00Historie Hub a jejich užívání 14:00Halucinogenní houby a změněné stavy vědomí 18:00Jak se člověk dostal k houbám? 20:00Chaga a velikost Hub 23:30Aktivní látky v houbách 24:30Léčivé Houby
30:00Houba dlouhověkosti – Reishi a Shiitake 35:00Sebe-experimentování s houbami 40:00Mykobiom – houby, které osídlily člověka 42:00Výzkum v Černobylu 53:00Trable a historky z vědeckého bádání 62:00ak se hravě vyučuje věda? 73:00Jak se (ne)likviduje radioaktivní odpad?

Léčivé houby

Léčivé houby, též zvané léčivky, se stávají u nás čím dál více populární. Co za tím stojí? Mezi léčivé houby se řadí jména jako korálovec ježatý (Lion’s mane) lesklokorka nebo-li Reishi (Ganoderma lucidum) nebo velmi populární Chaga. Tyto houby jsou sbírány po staletí a využívány k nejrůznějším účelům. V tradiční medicíně Číny se užívají na nejrůznější aspekty zdraví jako je posílení imunitního systému, prevence nejrůznějších nemocí nebo podpora trávení. 

Tato bohatá historie, která se pojí s léčivými houbami, zaujala i moderní vědu, která dnes z velké části ovlivňuje naše myšlení. Vědci začali tyto houby zkoumat v laboratořích a některé z účinků potvrdili i experimentálně. I když bychom stále potřebovali více vědeckých experimentů na toto téma, léčivé houby se už i ve vědeckých studií pyšní svými imuno-modulačními účinky nebo vlivem na trávení a zánět v organismu. Léčivé houby však nejsou jen ty v tinkturách a doplňcích stravy. Nachází se i v našich lesích, a dokonce některé léčivé látky v nich objevili čeští vědci, například velmi účinné antibiotikum mucilin. 

Černobyl a příběhy ze života

Ve dnešním podcast je tak řeč jak o tom, co to houby jsou, tak o jejich specifických kategoriích. Pan docent nás skrze příjemné povídání provede léčivými houbami, řekneme si o houbě, která má superschopnost “sníst” dřevěné chaty a spousty dalšího. V neposlední řadě se podíváme, jak vypadá takový všední život vědce, co přírodovědci zkoumají v Černobylu a jaké zajímavé příběhy a historky se s tímto povoláním pojí. Přejeme příjemný poslech. 


“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Vstoupit do diskuze

Více z tohoto pořadu

Hosté
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat