Vyhledat

Doomscrolling – Proč se šíří tzv. scrollování zkázy?

Co je to Doomscrolling?

Minulý rok se nesl v duchu pandemie a spousty změn. Byli jsme nuceni udělat zásadní změny v životě a co nejlépe se přizpůsobit nově nastalým podmínkám. Na internetu konzumujeme valné množství informací a s tím souvisí i nový fenomén – doomscrolling. Co to je a proč to ovlivňuje naše mentální zdraví? Proč bychom se mu měli vyhýbat? A jaké přínosy mají sociální sítě pro náš život? To si poslechněte ve dnešním dílu podcastu!
 


Scrollování zkázy

Nový pojem “Doomscrolling” se začal objevovat ve slovnících teprve nedávno. Nová slova nejsou v souvislosti s pandemií minulého roku žádnou výjimkou. Nadneseně řečeno “scrollování zkázy” se na různých sociálních sítích začalo objevovat v červnu roku 2020. A o co se jedná?

Doomscrolling je “pročítání internetu s konzumací nadměrného množství negativních zpráv během jednoho sezení”. S nově příchozí hrozbou, kterou v roce 2020 byla pandemie, má každý živočich tendenci pojmout co nejvíce informací, které ho před hrozbou mají možnost ochránit. Díky tomu přirozeně vyhledáváme zdroje takových informací. Avšak na internetu, který nabízí tak trochu od všeho něco, jsou nám informace předkládány nikoliv objektivně, ale podle spíše podle algoritmů, které měří, co jsme konzumovali před tím.

Mozek je citlivý na negativní informace a vnímá je jako důležitější, než informace neutrální či pozitivní právě proto, že mají přímý dopad na jeho přežití. Může se tak snadno stát, že chodíme pravidelně na sociální sítě či online media načerpat novinky, které se nás týkají, ale časem skončíme v trychtýři doomscrollingu, kde se objevují další a další negativní informace a zaplaví celý náš personalisovaný kyberprostor.

Náš nový kurz průvodce mozkem a myslí je venku! Zbývá poslední týden se slevou 50%! Akce trvá do 30.4.2021

Mentální zdraví


Nadměrná konzumace negativních zpráv přitom může ovlivnit i naše mentální zdraví. “Zprávy spojené s traumaty”, zmiňuje profesorka psychologie unverzity ve Virginii, “mohou u citlivých jedinců později vyvolat či podpořit poruchy mentálního zdraví jako PTSD nebo depresi”. (X) Zároveň jedinci s úzkostmi jsou náchylnější ke konzumaci takových zpráv a k doomscrollingu.


Pozitivní strana sociálních sítí

Média a sociální sítě však nejsou jen negativní. Během pandemie nám pomáhají se znovu začleňovat do společenského života. Propojovat se se svými blízkými a mnoho dalšího. Na mentální zdraví mohou mít tak i přesně opačný, pozitivní efekt. Jde o to, z jaké perspektivy k nim každý člověk přistupuje.

Abychom předešli negativním vlivům, můžeme do svého režimu zařadit jednoduché nástroje digitální hygieny. Zajímá Tě víc informací? Pusť si náš dnešní díl do uší!


Zdroje

“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

Evoluce myšlení
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat