Vyhledat

Kemp We Are – Smysluplný víkend mezi skalami plný teorie a praxe

Jaký to je pocit, když se myšlenka stává skutečností?


Je neděle večer a domeček pod skalami, kde jsme strávili dva a půl dne,  právě opouští poslední účastníci. Úsměvy ani objetími se nešetří. V pátek, kdy kemp začínal, se zde sešla parta úplných cizinců, kteří nevěděli, co mají čekat. A dnes? Loučíme se jako přátelé a doufáme, že se nevidíme naposled. Máme za sebou další smysluplný kemp Brain We Are a zážitky z něj budeme zpracovávat ještě pár dní, možná i týdnů. Po odeznění posledního motoru auta mizejícího v dáli se v mé hlavě rozhostí ticho a vděčnost. Koukám na rudý západ slunce za vykukujícím Ještědem a jsem znovu překvapen – jaký je to pocit, když se myšlenka stane skutečností?

Po chilli meditaci a přednášce

Všímavost, Boží jídlo a ImprovizaceKdyž jsme v létě 2020 s Vojtou na balkóně v Náchodě přemýšleli, co dál s naším projektem, spadl nám do náručí smysluplný kemp! Místo, kde bychom mohli integrovat to nejniternější poznání, které nás oba fascinuje a zajímá. Kde jinde si zažít prakticky všechny věci, o kterých tak často vyprávíme v teorii na podcastu? “Bude to hezký experiment”, řekli jsme si. Ještě téhož dne jsme měli zajištěné místo u skvělé Kashy z “Mindfullife” ve skalní vesničce Klokočí u Českého ráje, které vlastníma rukama postavil její manžel. Místo, které nás okouzlilo natolik, že se tam chceme vracet až do konce života. “A kdo nám bude plnit žaludek, když si odvaříme mozky?” Slovo dalo slovo a naše pozornost se obrátila ke skvělé Nikol, tvůrkyni “Vědomé kuchyně” a “Kozákovských žen”. Díky Kashe je celý smysluplný kemp takovou meditací už jen kvůli místu, které na vás dýchne kouzelnou atmosféru. A díky Nikol je pro nás všechny připraven úžasný gastro-víkend, kde jídlo je opravdovým a zdravým zážitkem. Ale tím jsme neskončili. Napadlo nás totiž.. A co kdybychom s sebou vzali Jirku Charváta? A tak okolo kempu vznikla naše první partička. Všímavost, výborné jídlo, umění improvizace a smyslu-tvorba.

Jaký je rozdíl mezi moudrostí a inteligencí?

Kemp We Are

Příjemné místo kempu v Klokočských skalách

Společná bublina plná možnostíVždy jsem byl idealista a snílek, který přemýšlel o tom, co by se stalo, kdyby lidem byla dána volnost v jejich projevu, otevřenosti a přijetí od skupiny. Z evoluce si s sebou totiž neseme spoustu “kazítek” které nám tyto na první pohled primární a jednoduché schopnosti v běžném životě nedovolují. Neustále kolem sebe máme tlak od nejrůznějších sociálních i kyber “tlup”, ve kterých se vyskytujeme nebo vlastních “vnitřních kritiků”, kteří se uhnízdili mezi myšlenkami a bombardují nás poznámkami, co všechno nezvládneme a co na naše chování řeknou ostatní. Co kdybychom vytvořili bezpečný prostor, kde utlumíme některá z těchto “kazítek” v naší hlavě a otevřeme se náhodě? Bublina plná možností, to je kemp od jeho samotného začátku. Co je na tom však nejdůležitější je to, že tato bublina je od úplného počátku kempu sdílená, kde každý se na ní podílí stejným dílem. A tak, jak ji bude spoluutvářet, tak se v ní bude i cítit. Před prvním kempem jsem měl pochybnosti, jestli to může v kolektivu fungovat. Ale dnes jsem zase znovu fascinován, jak “otevřenost, upřímnost a bezpečný prostor” mohou vytvořit tak kvalitní prostředí pro sdílení, tvorbu a sebepoznání osmnácti lidí.

Kognitivní flexibilita pomáhá přerámovat některé automatické vzorce našeho vnímání světa. Tuto kognitivní flexibilitu zenoví buddhisté trénují pomocí tzv. mysli začátečníka (Don’t know mind)

Kemp We Are

Tak zase příštěA tak jsme vytvořili projekt, který nám dává velký smysl a otevírá nové možnosti. Projekt, kde se trochu uvolníme do života a naučíme se pracovat s některými důležitými “koncepty” v naší hlavě. Kde se uvolní do improvizace i ten, komu jde impro úplně proti srsti. A co je smyslem kempu? Vrátit se k primárním smyslům a možná si jeden malý lidský smysl vytvořit. A ve výsledku je to o tom, abychom sami sebe (a tím pádem i ostatní) méně bullshitovali. Abychom byli schopni odlišit signál od šumu v době “nadbytku”. A abychom měli více laskavosti a pochopení sami k sobě skrze nahlédnutí všemožných procesů, které se v nás odehrávají už tisíce a miliony let. Děkuju všem, co se na této bublině zatím podíleli. Pokaždé je to pro mě jako pouť, ze které se mi nechce domů. Díky a těšíme se na Vás napříště.


Zajímá vás Kemp We Are? Mrkněte na víc info zde
A třeba se tam potkáme!


 

Kemp We Are západy slunce
Kemp We Are

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat