Vyhledat

Láska, Sexy Mozek a Elon Musk! #vhledy

Je tu konec valentýnského týdne! Co přinesl do našich životů? V úterý vyšel podcast s terapeutem Honzou Vojtkem, kde jsme se bavili o vztazích a lásce. #Vhledy tohoto týdne se tak točí hlavně kolem lásky, nejvíc sexy orgánu člověka a taky svou pozornost vyhrál tweet Elona Muska o negativním business modelu mediálních titulků! Tak jdeme na to #Vhledy ve třetím únorovém týdnu jsou:

Největší a nejdůležitější sexuální orgán člověka je mozek

Mark Maslin

Mozek je nejvíc sexy husťák! Proč?

V evoluční biologii existuje koncept tzv. fitness nebo-li zdatnosti jedince. Tato “hodnota”, která zahrnuje spoustu faktorů, nakonec ovlivňuje schopnost jedince přežít a hlavně se rozmnožit do další generace. Podobné předpoklady to dává i jeho potomkům. Evoluce tedy není jen o tom přežít a rozmnožit se. Evoluce je i o tom, zvýšit šanci na přežití a rozmnožení co nejvíc i dalším generacím! A když přijde na atraktivitu, zdraví a zdatnost jsou jejím faktorem č. 1. Zdatnost pak ovlivňuje jeden orgán velice výrazně. Jak se jedinec bude chovat v prostředí ? Jak dobře se bude vypořádávat s nově nastalými podmínkami? Jeho nervová soustava a mozek řídí schopnost ke změně a adaptaci!

V mozku mají původ nejrůznější strategie, inovace a rozhodnutí. Ženy ve výzkumech hodnotí jako velice důležitou a atraktivní část u opačného pohlaví zejména inteligenci a humor – jinými slovy řečeno projevy naší kognitivní “fitness” a schopnost řešit problémy, včetně obstarávání zdrojů. Humor je často spojen se sociální a emoční inteligencí. Všechno je to v tom mozku zkrátka provázáné a evoluce je jako lepidlo, které to za miliony let splácalo dohromady. Mozek je zkrátka u všeho! U každého rozhodnutí, u každého záblesku atraktivity, zájmu i u formování dlouhodobých vztahů, a nakonec… i u sexu. No existuje víc husťáckej orgán?

Realita je taková, že sex by měl být pouze rozuměn jako část celé zkušenosti lásky, ale není nezbytně její manifestací, ani její anticipací

Enrique Burunat

Enrique Burunat je emeritní profesor z Kanárských ostrovů, kde jsme s ním při příležitosti návštěvy natočili rozhovor. Celý svůj život zasvětil výzkumu lásky jakožto fyziologického motivátoru člověka.

Ve společnosti máme tendenci si přejímat z kultury, filmů a příběhů jeden pohled na lásku. Totiž ten romantický – Ta pravá láska na celý život, drahá polovička, někdo kdo nás doplní. Ale možná proto bychom podle Enriqua měli přehodnotit své vnímání lásky. Naše romantické zkreslení nám totiž může v konečném důsledku daleko více škodit než pomáhat. Zároveň to neznamená redukovat lásku na molekuly prohánějící se naším tělem, nutící nás k nejrůznějšímu chování. Láska je někde mezi naší biologií a psychologií. Je to neurochemický koktejl, pocit, ale i projevený zájem vnímat a naslouchat. Enrique říká, že Láska jako taková je vlastní jen lidem. Souhlasíte?

O lásce a vztazích si můžeš poslechnout rozhovor s Honzou Vojtkem, díl 143 našeho pdocastu, který teď brázdí všechny kouty internetu! Kde se mimo jiné dozvíš více o práci Enriqueho i o Lásce a jejích nuancích.

Většina novinových titulků médií se snaží odpovědět na otázku: Jaké nejhorší věci se dnes na planetě Zemi dějí?

Elon Musk

Říká se tomu “Negativity bias”. Naše hlavy jsou nastavené evolucí vnímat více to špatné, než to dobré. Proč? Protože, kdyby se Tvůj pradědeček^100 kdesi v pradávných časech zaměřoval na “pozitivní mindset” a zamýšlel se nad pozitivní vlastností každé šavlozubé kočky nebo hada, které potkal, nečetl/a bys právě teď tento text.

Vždycky bylo výhodnější vidět v klacíku spíš hada než klacík. Mít panickou hrůzu z výšek nebo křičet, když kolem letí moucha nebo běží chlupatej pavouk. Naše hlava vidí daleko více hrůzy, než ve světě reálně je. A díky tomu jsme přežili. Jenže dnes naše mysl sralbotka větří zbytečné zkázy a průšvihy. A média to moc dobře ví. Kolik zpráv je o tom, jak věda dnes pokročila zase o kus dál? Jak Evžen přišel domů a nic se mu po cestě nestalo? Koťátka a štěňátka tu nerovnováhu ve zprávách nezachrání!

Novinové titulky jsou médiím k ničemu, když se skrze ně člověk neproklikne dále a neinvestuje svou pozornost, která reálně vydělává někomu jinému peníze. Média jsou na tom postavena a musí vykazovat engejdžment. A tak se celý “trh” s informacemi posunul ověřeným a prodávajícím směrem – totiž, že jsme v obklopení hrůzostrašných zpráv. Jak minulý týden tweetnul Elon Musk – novinové titulky vypadají tak, že si média kladou jednoudhcou otázku: Co hrozného se dnes na planetě Zemi událo?

PS: Informovanost ve dnešním světě je velice důležitá a ne všechna média veškerý svůj čas vytváří negativní zprávy. Ti kteří si to ale osvojili jako hlavní strategii, škodí nejen myslím našim, ale i celé informační ekologii včetně jich samotných. Je to jako “Hovnobumerang”, o kterém nám v podcastu řekl Jarda Jirák. To nejlepší, co můžeme udělat, je starat se o to, jak nakládáme s vlastní pozorností. Ve výsledku to totiž ovlivňuje i to, jak moc budou média přehánět se senzacechtivými nebo hrůzostrašnými titulky. Vybírejte své zdroje pečlivě a starejte se o své informační dealery. Ve výsledku ovlivňují to, co se Vám další den v hlavě objeví za myšlenku. Co vy? Myslíte si, že média přehání? Napište nám do komentáře!

Toto byly vhledy pro valentýnský týden v únoru v roce 2022.

Přeji Vám krásný zbytek týdne a hezké prožití února, hodně energie a klidu!
Kryštof

Každý týden posíláme Newsletter toho nejlepšího, na co jsme narazili. Pouze signál. Žádný šum. K odběru se můžete přihlásit ve formuláři na hlavní stránce, který na Vás po chvíi vyskočí. 🙂

.

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat