Vyhledat

Moudrost, Arogantní Technologie a Viktor Frankl #vhledy

Je tu konec valentýnského týdne! Co přinesl do našich životů? V úterý vyšel podcast s JIŘÍM CHARVÁTEM, kde jsme se bavili o povaze vědomí a jazyka. #Vhledy tohoto týdne se tak točí kolem moudrosti Stoiků, síle a moci technologií, ale také o schopnosti změnit se ve správný čas. Tak jdeme na to #Vhledy ve třetím březnovém týdnu jsou:

Chceme-li dospět k moudrosti, musíme vědět, že ta vyplyne z pochybností a pokory, nikoli z jistoty, nedůvěry a pýchy, jak si mnozí myslí

Ryan Holiday

“Jsem schopný měnit své přesvědčení ve světle nových důkazů” – Toto považuji za svou mantru informačního věku.

Běžíme životem od jistoty k jistotě, od názoru k názoru, od myšlenky k myšlence. Objevujeme spousty myšlenkových a postojových zahrad, kde v každé nové “zahrádce ideí” na krátko zapustíme kořeny a čerpáme z ní nové informace, a tak obohacujeme svůj světonázor. Čím jsme ale starší, tím méně se nám chce objevovat myšlenky nové a máme méně energie zapouštět kořeny jinde. Co z toho plyne? Setkávat se s novými pohledy na svět, které navíc mohou “ohrozit” opravdovost toho našeho, je v jádru praktikou moudrosti. Ale udržet si otevřenost a schopnost uznat svůj omyl v době, kdy jsme bombardováni informace v takové míře jako dnes, je těžké troufám si říci, i pro ostříleného filosofa.

Udržme si pokoru k novým názorům a zároveň důvěru v ty své. Neztraťme dovednost testovat své vlastní myšlenky a měnit svá přesvědčení ve světle nových důkazů. Jedině tak můžeme kultivovat komunitu lidí, kteří nejsou rozděleni ve svých uměle vytvořených jistotách, ale sjednoceni ve svém zájmu o to, co je pravdě-podobnější. S veškerou otevřeností a zranitelností, která k takovému zájmu patří.

Využívám teď technologii já? Nebo tato technologie momentálně využívá mě?

Sociální sítě a telefon jsou… nástroje. Ty jsou tu od toho, aby nám pomáhaly řešit problémy, usnadnily práci nebo napomohly k zábavě. Ovšem za předpokaldu, že v našich rukou zůstanou pouze nástroji…

V uživatelském rozhraní telefonů se potkávají dva světy
1) evolučně předpojatý svět mozku, který baží po dalším dopaminu a uspokojení s pragmatickou touhou zachovat sám sebe a přenést své geny do další generace
2) precizní nastavení algoritmů sociálních sítí většinou s cílem maximalizovat náš čas online.

Co je výsledkem? Je to velká Love story! Mozek nemůže jen tak odolat všem těm lákadlům, které jsou neustále přístupné na dosah ruky. A tak se může stát, že nástroj se stává (vy)uživatelem naší pozornosti. Proto musíme dbát na nástroje digitální hygieny a ptát se : Využívám teď technologii já? Nebo tato technologie momentálně využívá mě? Mám to ještě pod kontrolou? Nástroje jsou fantastické, s každým se ale musíme naučit zacházet zvlášť. V kyberprostoru nás, s příchodem stále personalizovanějších algoritmů a nových rozhraní jako je VR, učení se těchto dovedností teprve čeká.

Když už nadále nejsme schopni měnit okolnosti, musíme změnit sebe

Viktor Frankl

Svět se mění a my s ním. Jenže mnohdy si toho ani nevšimneme. Každodenní změna je téměř neviditelná a přesto se díky ní za pár dní, měsíců či let ocitneme na úplně jiném místě s úplně jiným “Já”. Naše prostředí a každodenní návyky nás formují jako bábovičky a přitom každé rozhodnutí je překvapení, které si rozbalíme až za několik let.

Snažíme se v tom všem zůstat nohama pevně na zemi. Se svým Já a hodnotami, se strategiemi, vášněmi i požitky. Změna je však nevyhnutelná. A někdy se dostaví takový bod zlomu, že už nadále nejsme schopni spoluexistovat s nově nastalými okolnostmi. Prostředí naší existence se změní ze dne na den nebo se postupnými krůčky dostaneme do bodu, kdy musíme aktualizovat svůj pohled na svět. Jednoho dne se zkrátka stáváme jiným člověkem s jiným vnímáním toho, co je důležité a co lhostejné. Ve změně okolností a prostředí máme omezené schopnosti. Můžeme však aktualizovat sebe a adaptovat se na nové neznámé.

Toto byly vhledy pro týden v březnu v roce 2022.

Přeji Vám krásný zbytek týdne a hodně energie a klidu!
Kryštof

Každý týden posíláme Newsletter toho nejlepšího, na co jsme narazili. Pouze signál. Žádný šum. K odběru se můžete přihlásit ve formuláři na hlavní stránce, který na Vás po chvíi vyskočí. 🙂

.

Vstoupit do diskuze

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat