Vyhledat

Podceňujeme NORMALITU! 

Podceňumeme NORMALITU!

REMINDER:

Když něco děláš, tak máš tendenci se porovnávat s těmi nejlepšími v tvém zaměření.

– Trochu cvičíš? Jsi na tom lépe než +-95% populace.

– Posloucháš podcast? Konzumuješ pomalejší a smysluplnější médium než většina ostatních.

– Čteš pravidelně? Vítej mezi světovou elitu.

Fascinující myšlenkový proud na který Vás chci vzít s sebou, tak se svez až na konec:

Jedna mindblowing perspektiva o vědeckém bádání našeho mozku. Myslíš, že toho víme hodně o mozku a jeho fungování? Víme toho spoustu ale ve skutečnosti toho víme hodně o datech a obrázcích, které vycházejí z nejrůznějších zobrazovacích metod mozku, jako je funkční magnetická rezonance, nebo EEG atp.

To ale neznamená, že nejsou užitečná nebo efektivní. Proto je ale zásadní replikace pro vědeckou metodu. Tahle data nám umožňují směřovat bádání a jít ještě hlouběji do mechanismů a principů fungování mozku, které zas můžeme zkoumat na úrovni buněčné, či jiné.

Jenom je dobré si uvědomit a neplést obrázek mozku, či jinou jeho reprezentaci v datech, s mozkem jako takovým. Stejně tak jako v jakémkoliv jiném bádání používáme aparáty, kterými zkoumáme okolní svět, můžeme dostat dojem, že to JE okolní svět.

NENÍ.

Jedněmi z těchto aparátů jsou i naše SMYSLY! Přesně tak, naše smysly jsou jako různé druhy zobrazovacích metod, které získávají “zkreslená” data z reality, ale realitu “nahou” – jako takovou nevidíme. Když si myslíme že ano v psychologii se tomu říká tzv. naivní realismus.

Zároveň ale tenhle světo-pohled, často možná moc chladný, mechanistický a vědecký, opomíjí jednu zásadní rovinu; Nevíme, jak to všechno ve skutečnosti je, ale jedno je téměř jisté; i my touhle realitou JSME!

A jak říká profesor kognitivních věd John Vervaeke; Tím, že jsme součástí stejné reality, proč by mechanismy, toho jak funguje realita, byly diametrálně odlišné od toho, jak funguje náš mozek, mysl a vědomí? “My a reality jsme spolu provázaní stejnou gramatikou.”

Tohle je za mě jedno z nejsilnějších uvědomění minulého roku. Protože to jsou skutečně myšlenky nad kterými je hodné se zamyslet do hloubky. Ovlivňují totiž jak se ke světu vztahujeme. Ovlivňují naše poznávání a předpoklady.

A nakonec krátký citát, který ke mně poslední dobou hodně promlouvá a řídím se jím:

“Inspirace je pomíjivá.” – Naval Ravikant

Přeji krásný den a příjemné prožívání. A když nebude, tak ať jste s tím v pohodě a přijmete ho a necháte sebou projít i to nepříjemné, které se občas děje každému z nás.

Proto aby se člověk naučil zacházet se svým mozkem a myslí jsme vytvořili celý komplexní online kurz Průvodce Mozkem a Myslí, kde je 9,5h obsahu včetně praxí a máme na něj krásné zpětné vazby. Právě teď si ho můžeš pořídit s celkovou slevou 30% s kódem “BWA30”. (Sleva 20% už tam je, tohle je dalších 10% k tomu).

Víc Informací najdeš tady

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat