Vyhledat

Přijímání Utrpení a Sekulární Buddhismus

V Buddhismu existuje pojem Dukkha, což se často překládá jako utrpení, ale novější překlady a to, co se líbí nám o ni mluví spíš jako o neuspokojivosti lidské mysli (součást 4 ušlechtilých pravd). Tohle vidíme i v životě každého z nás a krásně to reprezentuje dopaminový systém v našem těle. Často nám nestačí to co máme, ale chceme stále víc. Ano, díky tomu jsme přežili, ale evoluce neoptimalizuje pro co nejpříjemnější subjektivní prožívání, ale pro přežití. Právě proto máme i jakýsi Dukkha bias – negativní bias.

Duch doby a zastavení

Tohle se projevuje i v dnešním “duchu doby”, spěcháme, horko těžko se nám jde zastavit a když už tak uděláme, cítíme se mnohdy provinile. Zastavení, klid a uvolnění často uvolňující nejsou. V buddhismu se vyskytuje spousty nástrojů a praktik, jak pracovat se svojí myslí. Spousta z nich se již profiltrovala do moderní psychologie a jsou filtrovány sekulárním (nenáboženským) Buddhismem. ⠀⠀

“Plně přijmout utrpení nezvyšuje utrpení, ale paradoxně obohacuje tvůj pocit úžasu nad tím být naživu.”

Stephen Batchelor

O tom je právě tento citát, O přijímání našeho negativního biasu, neuspokojivosti lidské mysli. A Stephen Batchelor, jeden z nejznámějších autorů a proponentů sekulárního (nenáboženského) Budhismu, krásně píše, že přijetí neuspokojivost/utrpení nezvyšuje, ale naopak. Můžeme dostat nadhled a uvědomit si, že vůbec existujeme, že takhle fungujeme a že můžeme zažívat takhle široké spektrum emocí a prožitků. O tom mimochodem je i poslední epizoda RED PILLu.

Přijímáním narození, nemoci, stárnutí a smrti otevíráme srdce a mysl samotnému zázraku, že tu vůbec jsme.

Stephen Batchelor

Před pár dny jsme nahrávali podcast s mnichem Bhante Saranou a pověděl nám, jak s tím pracuje Buddhismus. Kultivují si klid v meditaci, kde tahle neuspokojivost může na chvíli utichnout. Klid je pro ně místo, kde není ani negativní, ani pozitivní, je to vyvázání se z těchto neustálých hodnocení vjemů a událostí našeho života. Myslím, že kousek klidu, by v životě potřeboval každý z nás. Přeji nějaké prožívání a nadělte si kousek klidu, vaše budoucí já to jistě ocení.

Vstoupit do diskuze

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat