Vyhledat

Respektuj diverzitu, ale uvědom si jednotu

„We must respect diversity, but also introduce this idea of fundamental unity“ – Edgar Morin„

Tohle je něco, čemu se velice rádi na Brain We Are věnujeme. Je to myšlení na systémové úrovni, kde si uvědomíme, že nekonečná propojenost všeho je nevyhnutelná. Je úžasné se v téhle perpsketivě pohybovat, protože je velice komplexní, složitá, ale zároveň záhadná a fascinující. Mám rád třeba tuhle; Právě teď se moje mozková aktivita překládá do pohybu míých prstů na klávenici. Dotýkám se něčeho, čemu vůbec nerozumím, to tvoří písmenka a slova, která vy teď čtete. Tohle čtení zase vyvolává mozkovou aktivitu u vás a následně pak na základě této události něco uděláte. Změní se vaše mozková aktivita, změní se vaše myšlenka, změní se vaše chování. Máte smůlu (nebo štěstí?), v tuhle chvíli jsem vám už nevyhnutelně ovlivnil celý váš budoucí život. Nemusí to být změna viditelná, či na první pohled poznatelná, to nevíme, ani vědět nemůžeme. Vždy to ale bude ZMĚNA. Odehraje se na fundamentální úrovni vašeho organismu, změní se fyzická struktura vašeho mozku. Takhle se ovlivňujeme každý den, když na sebe mluvíme, nebo komunikujeme jiným způsobem právě přes technologie.

Co to má společného s jednotou v citátu výše?

Jde o to, že jsme všichni nekonečně propojení skrz prostředí v kterém se vyskytujeme. Bez toho, anyž by se o nás někdo staral po narození umíráme. Bez toho, aniž bychom neměli prostředí v kterém jsme se vyvinuli, také žít nemůžeme.Na fundamentální úrovni, tedy DNA, naší genové informace, přestáváme bez správného prostředí dávat smysl. Kdybychom se lusknutím prstu objevili na Marsu, umřeli bychom. Naše DNA je v podstatě informace o prostředí a jak se v tom prostředí pohybovat. Nyní ale dochází k ohromně rychlým změnám prostředí a biologická evoluce, která normálně s prostředím drží krok nemusí až tak dobře stíhat.

Když biologická evoluce nestihá, druhy vymírají.

Můžeme si představit velká vymírání v průběhu evoluce, vždy to bylo na základě intenzivní a „rychlé“ změny prostředí. Byla to například velká kyslíková katastrofa, nebo nejrlznější dopad meteoritů, či výbuchy sopek. Tohle vše radikálně a rychle mění prostředí, DNA druhů přestává dávat smysl a začnou umírat.„That which is not good for the bee-hive cannot be good for the bees.“Marcus AureliusTo, že lidstvo aktivně ovlivňuje planetu a to, že planeta je zásadní pro nás a život obecně jako prostředí, nám může napovědět co dělat; o planetu se starat.Stejně jako my ovlivňujeme planetu, tak ona ovlivňuje nás, bude to jen možná pár let trvat, třeba se toho ani nedožijeme a proto nám to také nepřipadá, jako hrozba. Hrozbou to ale je a už nyní můžeme pozorovat plody, asi zkažené plody, které jsme poslendních 100 let sázeli. Byly to hlavně skleníkové plyny a přemíra znečištění planety, která vede k jejímu oteplování.Ale co já vím, třeba to pro planetu bude jen další malá změna z její celkové historie a po našem druhu se zapráší, stejně jako dřív po dinosaurech. Planeta si pravděpodobně bude vesele pokračovat dál a život to zvládne také.

Nový kurz průvodce mozkem a myslí je venku! a nyní se slevou 50%

Vstoupit do diskuze

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat