Vyhledat

Smrt, Prokrastinace a Špatné Návyky #vhledy

Je tu další týden a s ním i nejzajímavější uvědomění, která na nás vykoukla. Jdeme na to…

Je to uvědomění vlastní smrtelnosti, co nás dělá člověkem.

Alexander Smith

Můžu Vám prozradit, že do další sezóny plánujeme díl s názvem “Projekt nesmrtelnost”. Smrt má své místo v koloběhu života, ale náš mozek se s ní nerad dává do řeči. Zkrátka na ni nechceme myslet, dokud se nás netýká. Někteří filosofové v čele s Ernestem Beckerem ale argumentují, že právě uvědomění si vlastní smrtelnosti z nás dělá člověka a motivuje k celé pestré škále činů, které někdy dosahují až megalomanských rozměrů. Stoici měli koncept “memento mori” nebo-li pamatuj na smrt. Meditovali nad vlastní smrtelností a kultivovali si smysl pro co nejlepší konání teď a tady. A co my? Měli bychom pamatovat na smrt?

Když přijde na uvažování o smrti, vždy si vzpomenu na přednášky z dějin a filosofie přírodních věd. Konkrétně na Epicura, který prohlásil něco následujícího: “Když tu jsme, není tu smrt. Když tu je smrt, tak tu nejsme my”. Povznášející, že? Co ve Vás koncept smrti vyvolává? Praktikujete občas memento mori?

Řeku nejsnáze překročíme u pramene.

Publilius Syrus

Každé ráno, když se líně zvedám z postele a přemýšlím, že si dnes nezacvičím, že si nesednu na 5 minut ke knize a nenapíšu si pár poznámek do deníku, vzpomenu si na dominový efekt… Nejprve se mé porušení pravidla jeví nenápadně “vždyť o nic nejde”, jenže pak se to začne nabalovat jako sněhová koule a když poruším svou dohodu sám se sebou druhý týden v kuse, už se ztěží vracím do původního fungování. “Řeku nejsnáze překročíš u pramene” a platí to pro všechno, pro emoce i návyky, pro nastupující úzkost i strach. Jakmile začnu dělat víc a víc kompromisů, původně malá říčka nabírá na síle a po pár týdnech už se skrze ni nedostanu. k mému kýženému cíli.

Samozřejmě, že dělám chyby i kompromisy. Občas to ráno je fakt líné a člověk se do té lennosti zabalí jako do nejteplejší deky. Nic není dogmatické. Ale vždy se snažím myslet na to, že kdybych tu samou chybu opakoval neustále, ztratil bych některé ze základních pilířů dne, to znamená, že bych ztratil celé týdny a v konečném důsledku bych se ztratil v chaosu času i já. A tak.. překračuji řeku u pramene, kdy je ještě slabá a kompromisy mě nestrhují proudem.

Jak to máte vy s kompromisy a porušováním vlastních pravidel? Jste na sebe hodní nebo si to dáváte sežrat?

Prokrastinace je možná nepřítelem produktivity. Ale může být zdrojem kreativity

Adam Grant, Originály

Prokrastinace za poslední roky vzrostla na “oblibě”.. tedy jako pojem určitě. Ve dnešní době, která je zaměřená na výkon, ale je také plná nejrůznějších vyrušení a distrakcí, to dostává prokrastinace pěkně sežrat. Jenže… Co když nám čas od času může pomoci?

Pokud nás posloucháte déle, tak víte, že s oblibou hovořím o sítích pozornosti našeho mozku. Jedna z nich (CEN) je zodpovědná za exekuci úkolů, za pozornost zaměřenou ven. Aktivuje se například v moment, kdy čtete tento text. Druhá z nich je zaměřená spíše dovnitř (DMN) a právě tato se mimo jiné aktivuje v momentech, kdy nic neděláme. V hlavě se pak objevuje spontánní monolog nejrůznějších témat. A je to jedna z důležitých funkcí pro kreativitu…

Adam Grant ve své knize Originály spolu s dalšími studiemi říká, že prokrastinace v určité míře slouží jako palivo pro kreativitu. V moment, kdy se ponoříme do vlastního způsobu prokrastinování, kde pro někoho to může být lelkování na balkóně, kdežto pro jiné zase sprintování do kopce, obojí na úkor jiných aktivit, tak v ten moment v mozku pracují procesy “na pozadí”. Všechny nedokončené výpočty, myšlenky na rozdělaný projekt nebo oddalované rozhodnutí, to vše pracuje. A po chvíli prokrastinování nám může vypadnout daleko kreativnější výsledek, se kterým bychom si lámali hlavu hodiny.

Je to o rovnováze a i prokrastinace má své extrémy a “sladké spoty”. Jde o to, nebýt produktivní za každou cenu a čas od času využít lelkování, odpočinku a prokrastinace k dopilování probíhajícíh nápadů a projektů. Jak to máte s prokrastinací vy? Co pro Vás znamená?

Přeji Vám krásný zbytek týdne a hodně energie a klidu!
Kryštof

Každý týden posíláme Newsletter toho nejlepšího, na co jsme narazili. Pouze signál. Žádný šum. K odběru se můžete přihlásit ve formuláři na hlavní stránce, který na Vás po chvíi vyskočí. 🙂

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat