Vyhledat

Vztah ke štěstí a Praxe pro Duševní Zdraví

Jeden z největších mýtů dnešní doby je, že bychom měli být neustále šťastní. Ale kdo to řekl? Kdo to kdy vymyslel? Kvůli tomuhle mýtu máme tendenci blokovat naše negativní emoce, prožitky a rozptylovat se rychlým, levným a nesmyslu-tvorným dopaminem.

V našem organismu a mozku se z toho bohužel stal návyk, který je fyzicky reprezentovaný v našich neurálních okruzích. Pojďme náš mozek zase učit přijímat celé široké spektrum emocí a prožitků, protože přesně na to jsme evolučně vyvinutí.

Přijímání a neblokování paradoxně nezvyšuje utrpení, ale naopak, protože bere těmhle myšlenkám a emocím část jejich síly.

“Noting” je praxe, kdy si myšlenku, nebo emoci uvědomíme a “ukážeme” na ní a řekneme si “Právě mám tuhle myšlenku/emoci.” Tím mezi jí a námi vytváříme prostor. Emoce a myšlenka může volně projít a nestavíme na ní naši hodnotu, nebo další negativní asociace. Častým fenoménem je totiž to, že se cítíme blbě z toho, že se cítíme blbě. Cítíme se blbě z toho, že cítíme úzkost a že se nám ji nejde zbavit.


A možná se jí nezbavíme nikdy, nemusíme se kvůli tomu ale cítit blbě.

Jak může vypadat noting v praxi?:

“Aaa zase úzkost, vítej zpátky. Právě teď cítím úzkost.” “Právě teď si uvědomuji, že cítím úzkost”.

Tohle všechno směřuje naši pozornost ne na úzkost, ale na pozorovatele, samotný prostor ve kterém se úzkost objevila. Podobně tomu dochází i v některých praxích meditace, nebo mindfulness. Člověk si uvědomuje, že jeho vědomí je prostor, který neustále plní nějaké objekty, ať už z prostředí nebo z nás samých.

Jedním z těchto objektů je i pocit “já”, což je jen jedna z dalších rigidních myšlenek, iluzorní centrum ke kterému máme tendenci se vztahovat. Ale kdo se k němu vztahuje? Kdo si uvědomuje tohle já? Je to pozorovatel, je to samotný prostor vědomí a to je to čím doopravdy jsme; všechno ostatní jsou totiž pouze objekty v tomto prostoru, které se objevují a mizí.

A nakonec jedna povzbudivá myšlenka:

Vítej do prvního dne zbytku tvého života! Co s ním uděláš? Jaký život to bude?

Proto aby se člověk naučil zacházet se svým mozkem a myslí jsme vytvořili celý komplexní online kurz Průvodce Mozkem a Myslí, kde je 9,5h obsahu včetně praxí a máme na něj krásné zpětné vazby. Právě teď si ho můžeš pořídit s celkovou slevou 30% s kódem “BWA30”. (Sleva 20% už tam je, tohle je dalších 10% k tomu).

Víc Informací najdeš tady

Vstoupit do diskuze

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat