Vyhledat

ZEIGARNIK EFEKT a IMPOSTER SYNDROM

Mentální To-Do list a Imposter syndrom


je tu další týden a s ním dávka mozkovin!

Citát, který mě inspiroval:

Imposter syndrom je paradox
Ostatní v Tebe věří
Ty nevěříš v sebe
A přesto raději věříš sobě, než ostatním

Adam Grant


Jestli v něčem mnoho z nás opravdu nejsme dobří, je to odhad váhy vlastních přesvědčení. Na jedné straně je přehnaná důvěra ve své schopnosti a názory, která může být protkána spoustou biasů a Dunning-Krugerovým efektem. Na straně druhé ale jsou lidé, kteří dělají skvělé věci, a naopak je hodnotí jako nedostatečné a sami sebe neustále vidí jako impostery.

Svět je komplikovaný, včetně našich vlastních hlav a zkušeností. Můžeme si vytvořit nejlepší ideály jak vypadá dobrá práce, srovnávat sebe s ostatními, ale v takovém světě nic jako dokonalost a zadostiučinění neexistuje, protože neustále bude něco dalšího, s čím se můžeme porovnat. Stoici na to měli skvělý nástroj, kterému říkali Areté.

Žij s areté”

Ale co to je? Areté nože je dobře krájet. Areté oka je dobře vidět. Areté je žít se svým plným potenciálem. Žít s Areté znamená žít svůj život podle svého nejlepšího úsudku. Areté Kryštofa je být Kryštofem.

Jaké je Tvoje Areté? Princip, který jsem objevil:

Zeigarnik efekt 

“Nedořešené úlohy v počítači zůstávají běžet na pozadí a zabírají pracovní paměť. Podobně to platí pro mozek a jeho mentální To-Do list” 

Bluma Zeigarnik byla sovietská psycholožka Ve vídeňské restauraci si všimla, že číšníci si lépe pamatují objednávky, které ještě nebyly zaplacené, oproti zaplaceným. Jakmile byla objednávka dokončena a zaplacena, číšník zapomněl její detaily. 

Co to znamená? 

Podle Zeigarnickové si mozek pamatuje to, co je pro něj aktuální a důležité.  Jakmile je úkol “dokončen”, nezabírá místo v pracovní paměti, mozek ho může zapomenout a uvolní svou mentální kapacitu. 

Jak toho můžeme využít?

  1. Vypiš své myšlenky do deníku a deleguj svůj mentální To-Do list na kus papíru
  2. Místo nekonečného To-Do listu si udělej 3 důležité kameny dne.
  3. Všímej si, co Ti běží hlavou a dělej tečky za nedokončenými mentálními procesy
  4. Dávej pozornost tomu, co můžeš ovlivnit.

Zapomínání šetří mentální kapacitu

  • Nenechej zabírat mentální prostor procesy, které neovlivníš.
  •  Netop se v nevyřešených úkonech.
    Vyber Ty nejdůležitější a udělej za nimi tečku.
    Ať je můžeš zapomenout.

Jedna zajímavost na závěr: Život malíře Pabla Picassa se překrýval jak s Charlesem Darwinem, tak s Eminemem! Neskutečný… 

Přeji krásný zbytek týdne, hodně energie a klidu!
Kryštof

Každý týden posíláme Newsletter toho nejlepšího, na co jsme narazili. Pouze signál. Žádný šum. K odběru se můžete přihlásit ve formuláři na hlavní stránce, který na Vás po chvíi vyskočí. 🙂

.

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat