Vyhledat

Jakou sílu má myšlenka a mindset? Každý si v hlavě nosíme přesvědčení a rámce vnímání, které ovlivňují, jak budeme přistupovat ke stresu, k jídlu nebo ke společenskému tlaku. Tomuto nastavení se říká mindset. Ve dnešním dílu se podíváme na několik důležitých studií, které poodhalují, jakou sílu má naše mysl.

Časové rozvržení podcastu

01:00Narozeninový efekt a sociální vztahy 14:00Mindset(y) 22:00Je cvičení jen Placebo? – Uklízečky & Milkshake 33:00Můžeme změnit vnímání “zdravého” jídla? 47:00Skupinové chování a Psychogenní nemoce a halucinace 70:00Stres a Mindset – Studie a Naučená bezmocnost 90:00Mindset ohledně stárnutí 105:00Shrnutí: Tipy&Triky

Ve dnešní epizodě:

  • Je cvičení jen PLACEBO?
  • Jaký vliv má mysl při jezení jídla?
  • Jak marketing ovlivňuje naše vnitřní očekávání?
  • Mohou se nemoce šířit pouhou myšlenkou?
  • Je UFO jen kolektivní halucinace?
  • Proč je přístup ke stresu naprosto zásadní?
  • A jak měnit své MINDSET(y)?

    To vše a mnohem víc ve dnešním dílu! Přejeme příjemný poslech.

Pesimistické nálepky vedou k pasivitě. Kdežto optimistické vedou k pokusům o změnu.

M. Seligman

Mindset a naučená bezmocnost

Ve dnešním dílu se bavíme mimo jiné také o experimentech z roku 1967 Martina Seligmana. Ten zkoumal tak zvanou “naučenou bezmocnost“. Co to znamená? Každý z nás má nějaký způsob reakce na stres. A tato reakce je nejspíš zakořeněná hluboko v našem nervovém systému – v zážitcích a zkušenostech z naší minulosti. Je fascinující, jak vnímání takových zážitků, zejména těch negativních, ovlivňuje to, jak reagujeme na situace dnes. A ukazuje se, že v tom celém hraje důležitou roli možnost kontroly.

Představ si, že bych ti do uší pustil hluk, nad kterým buď 1) máš kontrolu a můžeš ho vypnout, i když se za chvíli objeví znovu, nebo 2) nemáš vůbec žádnou kontrolu a zvuk se náhodně objevuje a mizí. Která z těchto situací by byla nepříjemnější?

Vnímání předešlých situací jako těch, nad kterými nemáme kontrolu a jsou pro nás negativní, nás může vést k pesimistickému a pasivnímu přístupu k podobným událostem. Doslova vyhledáváme méně možností, jak svou kontrolu “převzít zpátky”. To nejtěžší, ale zároveň efektivní cestou, jak se z tohoto nastavení mysli dostat, je podle Seligmana a dalších si po malých krůčcích kultivovat optimismus a schopnost jednat. A díky tomu se pokoušet o změnu zajetých vzorců myšlení. Jeho experimenty přišly však s daleko zajímavějšími vhledy do podstaty “naučené bezmocnosti”. Více se můžeš dozvědět už v našem dnenším dílu!

Chceš Tip na produkty, které dávají smysl?

Na Aktin.cz jsme vyzkoušeli to nejlepší z jejich výběru, od prvotřídních arašídových másel, až po užitečné evidence-based produkty jako je kreatin nebo protein a ty je můžeš mít taky.

Děkujeme všem, kdo přispíváte velkým dílem k naší tvorbě

Zdroje:





“Tento podcast slouží pouze pro vzdělávací účely. Neberte informace v něm zmíněné jako lékařskou radu”

Jsem zvědavý biolog a závislák na učení se nových informací. Mozek a mysl poskytují pro mě ty nejzajímavější otázky, kterým se člověk může věnovat.

Více z tohoto pořadu

MindsetEpizoda 154
X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat