Vyhledat

Neurověda Spirituality 

Realita

Podle mě se málo pozastavujeme nad tím, jak moc psychedelickej bizár realita je. Existuješ s tou nejmenší pravděpodobností, letíš na obřím kusu šutru a ještě si to dokážeš uvědomit. Jsi smítko v porovnání s vesmírem, přitom vesmír tvého vědomí nemá hranic. Fakt, vyzkoušej to.

A když si tak přemýšlím a prožívám tyhle nejrůznější perspektivy na sebe v tomhle vesmíru, je to pro mě krásná reprezentace určitého nenáboženského spirituálního prožitku.

Neurověda spirituálních prožitků:

Časté argumenty v psychologických a vědeckých kruzích jsou, že spirituální prožitky snižují existenciální úzkost, strach ze smrti atp. Neurovědec Patrick McNavara argumentuje pro důležitou funkci rituálů, náboženských a spirituálních prožitků v dalších úrovních našeho fungování.

Spirituální zážitek jako psychotechnologie, která optimalizuje naši kognici pro vhled. Vhled se pak může odehrát v mnoha úrovních, třeba i té existenciální a ohledně nás samotných a našeho vztahu se světem.

“Spirituální zážitek konstantně tvoří imaginativní simulace dalších možných světů (způsobů fungování)”. Dobrý predikční systém neustále produkuje scénáře toho, co by všechno mohlo být.”

Tímto prožitkem můžeme vyvrátit některé přesvědčení a modely o svém “Já”, která pak víme, že jsou neadekvátní. Následně přichází aktualizace. A tohle právě umožňují rituály, spirituální prožitky a změněné stavy vědomí.

A je to složitý, protože nevíme co nevíme! Ale jiný mód bytí, vhled, který nezmění nic ve světě venku, ale přesto změní úplně všechno (pro nás) může čekat za rohem. Může to být ve tvojí další meditaci, tanci, konverzaci nebo psaní si deníku. Všechno tohle jsou totiž psychotechnologie, které optimalizují naše myšlení a mozek právě pro tyto vhledy.

McNavara dal tvrdí: “Když pak jdeme hlouběji do těchto proceců, objevíme soubor kognitivních rutin naší decentrace – Rozpuštění jednoty mezi “Já” a naší identitou.”

A decentrace, rozpouštění konceptů “Já” a podobné směry můžeme najít v nejrůznějších praktikách i myšlenkových směrech, které vedou právě k těmto vhledům. Najdeme ji u antropologa Gregoryho Batesona, po kognitivního vědce Johna Vervaekeho.

K těmto prožitkům mohou vézt nejrůznější neduální meditační praktiky, které nás navádí k prožitku jednoty přímo v naší zkušenosti, (většinou) nejde a nemusí jít o žádný metafyzický claim! Ale jde čistě o náš prožitek, který je ve své podstatě neduální a vjemy ze světa venku splývají s námi. Je to zkoumání naší vlastní zkušenosti, která může odhalit fluiditu našeho “Já”, jehož pocit si můžete představit jako myšlení bez toho, aniž byste věděli že přemýšlíte. Co si můžete vyzkoušet teď? 

Pozoruj objekt před sebou, soustřeď se na něj a pak lusknutím prstu z ničeho nic obrať pozornost na subjekt, který tento objekt pozoruje! Na svoje já, na pozorovatele. Našel jsi ho? 

Tahle praktika může na záblesk poukázat na to, že subjekt je konstrukt, který si neustále tvoříme. Rigidní patern v našem mozku a mysli, který je extrémně užitečný! Ale taky je užitečné si připomínat, jakou povahu v našem vědomí má a právě tenhle záblesk to může poodhalit. V meditaci si pak můžeš po tomhle subjektu, po svém “Já” porozhlédnout a možná zjistíš, že tak úplně najít nelze.

Proto aby se člověk naučil zacházet se svým mozkem a myslí jsme vytvořili celý komplexní online kurz Průvodce Mozkem a Myslí, kde je 9,5h obsahu včetně praxí a máme na něj krásné zpětné vazby. Právě teď si ho můžeš pořídit s celkovou slevou 30% s kódem “BWA30”. (Sleva 20% už tam je, tohle je dalších 10% k tomu).

Víc Informací najdeš tady

Další čtení

X
BRAIN WE ARE

Odebírejte novinky od Brain We Are a buďte v tom s námi!

  • Natáčíme pro vás nové podcasty
  • Pozveme vás na offline akce
  • Společně budeme cvičit a meditovat